Až do výše patnácti milionů korun se letos vyšplhají výdaje na opravy, údržbu, vylepšení či úpravy majetku města. Celková hodnota turnovského vlastnictví představuje více než 1,111 miliard korun.

Práce řádově představují desítky či stovky tisíc korun, ale bylo jich vykonáno poměrně dost. Radnice na ně má peníze vyčleněny v rozpočtu. Dosud se od počátku roku podařilo například instalovat a opravit veřejné osvětlení v Mašově v Koutech za 30 tisíc korun, na Bukovině od kostelíku za 34 tisíce korun, v úseku Kobylka Bukovina za 61 tisíc korun. Oprava osvětlení a chodníku v ulici Nad Perchtou stála 109 tisíc korun. Cestu od dolánecké železniční zastávky na Kobylku se podařilo opravit za 34 tisíce a lávku přes trať v Dolánkách za 16 tisíc korun.

Díky opravě opěrné zdi na schodech ve Svěrácké bráně za 150 tisíc korun a opravě schodiště do parku u letního kina za 73 tisíce korun je nyní Skálova ulice a její bezprostřední okolí zase o něco hezčí. Opravy za 35 tisíc korun se dočkala Kopalova vyhlídka na Šetřilovsku v podobě altánu.

Nový plot v dolní části Mariánského hřbitova přišel pokladnu na 50 tisíc korun, 60 tisíc korun stály dvě autobusové zastávky na Valdštejnsku a u čerpací stanice Benzina. „Město zaplatilo pouze materiál, výrobu a usazení zastávek na místo provedli zdarma hasiči z Pelešan," pochvalovala si vedoucí odboru správy majetku Ludmila Těhníková.

Sdělila, že byly za 280 tisíc korun zrekonstruovány dva byty v ulici 5. května a za 18 tisíc korun upraveno hřiště na Kobylce. „Úpravy provedli uživatelé hřiště, my jsme jim zaplatili pouze materiál," doplnila Těhníková. Ke středním a menším akcím je nutné přičíst i vyložené drobotiny. „Patří k nim třeba někde natřené zábradlí, vyrovnání sloupků nebo dopravních značek, mnohé malé opravy dláždění," uvedl starosta Turnova Tomáš Hocke s tím, že se ve městě opravdu stále něco opravuje a vylepšuje.

(njt)