Na obecní úřad se obrátili zástupci pardubického pivovaru, kteří hledali místo posledního odpočinku legendárního sládka Aloise Šimonka. Zjistili totiž, že jeho ostatky byly roku 1916 uloženy na hřbitově právě v Malých Svatoňovicích.

Po krátké obhlídce pak skutečně našli mramorovou desku s jeho jménem, kterou nyní chtějí umístit do muzea věnovanému historii pardubického pivovaru.

Kdo vlastně Alois Šimonek, rodák ze středních Čech a velký cestovatel, byl?

TO MUSÍM ZKUSIT

Šimonek navštívil Spojené království, Irsko a sever Ruska. V Irsku poprvé ochutnal stout Guiness, tmavé silné pivo s hustou pěnou. V Londýně pak objevil pivo podobné, velmi oblíbené, nazývané Porter. „To musím zkusit uvařit u nás doma," říkal si v duchu. Ledacos sice na cestách zaslechl, ale bylo mu jasné, že z tuzemských surovin, odlišného chmele a jinak mineralizované vody to nebude totéž.

PODAŘILO SE

V roce 1890 nastoupil jako hlavní sládek do pivovaru v Pardubicích, ovšem umanutost oblíbeným pivem ho neopouštěla. Už samotné přesvědčování majitelů pivovaru nebylo jednoduché neměli chuť se pouštět do experimentů. Alois Šimonek byl ale mužem velmi houževnatým. Majitele nakonec získal na svou stranu a pustil se do experimentu. Kdo ví, zda hrála větší roli páně Šimonkova odvaha, víra, přesvědčení či jen prostá shoda šťastných okolností, faktem je, že jeho pokus stvořit tmavé silné pivo s vysokým podílem alkoholu vyšel na výbornou, pivo začalo sbírat ocenění na různých výstavách doma i ve světě. A tak roku 1890 vznikl díky Aloisi Šimonkovi Pardubický Porter, originální černé 19 stupňové pivo, dodnes vařené podle jeho receptury.

(vo)