Sotva slezl sníh, vypukly hlavní práce na části cyklostezky Greenway Jizera v úseku Malá Skála – Líšný.

Stezka pro pěší, která vede od maloskalské Žluté plovárny a ústí v Líšném mezi domy, je tak nyní uzavřena. „Už by to sice bylo na procházky kolem řeky, ale rádi si počkáme, jak bude cyklostezka vypadat,“ sdělil šestatřicetiletý Petr z Líšného, který sem brává děti. Dočkat by se měl již v květnu.

Již nyní tu ale panuje čilý ruch, podél Jizery popojíždí bagry, traktory a nákladní auta. „Odvážíme zeminu, navážíme podkladový kámen. Zjednodušeně řečeno zlepšujeme podlaží,“ vysvětlil stavbyvedoucí Jan Živný.

Staveniště je ohrazeno ploty s varovnými značkami Zákaz vstupu. „Nedodržení zákazu vstupu nepovolaných osob na staveniště muže mít za následek vážné poškození zdraví při střetu se stavebním strojem, případně pádem v místě prováděných zemních prací,“ vysvětlil bezpečnostní technik Martin Kotšmíd.

První část úseku mezi oběma obcemi není ale jediný, kterým pokračuje výstavba cyklostezky Greenway Jizera. Naopak, spadá pod jednu etapu výstavby, která pojímá úsek až do Dolánek u Turnova. Celý by měl být hotov do léta příštího roku. „Chceme, aby tuto cyklostezku využívali nejen turisté a návštěvníci regionu, ale aby sloužila i jako bezpečná forma dopravy místním lidem při cestě do zaměstnání a do škol,“ zdůraznil Jiří Lukeš, manažer Sdružení Český ráj, koordinátor stavby.

Starosta Malé Skály Michal Rezler zdůraznil, že díky nové cyklostezce přibude nejen možnost, jak se do Malé Skály dostat z Turnova na kole bez velkého převýšení přímo podél řeky, ale hlavně bude cyklostezka na rozdíl od přetížené komunikace R10, která obcí prochází, bezpečným druhem dopravy. Cyklostezku vítají v Rakoucích i v Líšném.

Kromě stezky pro cyklisty a pěší (včetně dvou nových mostů a úpravy lávky na železničním mostě) je součástí projektu turistický mobiliář, informační systém, dopravní značení a tvorba a propagace nové turistické nabídky.

Projekt Greenway Jizera v úseku Dolánky – Líšný je spolufinancovaný Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Celkem mají stát úpravy celého úseku 33,4 milionu korun.

Cyklostezka Greenway Jizera, která by měla ve finále sledovat celý tok řeky, je ale záležitostí na dlouhá léta. „Někdo měl možná pocit, že cyklostezka bude vybudována během několika mála let, jak jsem se ale nechala před časem poučit, třeba v Rakousku cyklostezka podél Dunaje vznikala po jednotlivých úsecích pětadvacet let,“ uvedla starostka Turnova a předsedkyně Sdružení Český ráj Mana Maierová.