Propojení pěti lyžařských středisek v regionu a jejich synchronizace ve SkiResortu Černá hora – Pec, nastartovaná v roce 2012, se vyplácí. Vysoká návštěvnost, která v top dnech dosahuje hranice 14 tisíc lidí, umožňuje společnému provozovateli každoroční vylepšování krkonošských areálů a pravidelné mohutné investice.

DENNÍ MAXIMUM ČTRNÁCT TISÍC LIDÍ

„Projekt jednoznačně funguje dobře. Je důležité, aby geograficky blízké obce mezi sebou nebojovaly, ale areály propojily společnými nabídkami a marketingem," říká ředitel SkiResortu Černá hora – Pec Petr Hynek. „Rivalita obcí a provozovatelů byla obrovská. Klíčovým krokem se stalo rozhodnutí České unie sportu a lyžařů pronajmout nám na dvacet let areál v Peci pod Sněžkou. Začali jsme tam systémově investovat, což se projevilo na strmě rostoucí návštěvnosti a znovunabyté atraktivnosti," poukazuje na odrazový můstek k současné podobě resortu.

Letní výlety na horách si můžou turisté zpestřit půjčením nových koloběžek a elektrokol.
VIDEO: Od příští zimní sezony chtějí lyžovat v Javořím dole

Do něj si v uplynulé zimní sezoně našlo cestu téměř milion návštěvníků! „Sezona byla vynikající a nadprůměrná," přiznává. Denním maximem a nepřekročitelnou hranicí je 14 tisíc lidí denně. „Více lidí už do areálů nenapěchujeme. Standardně se pohybujeme mezi 9-12 tisíci lidí denně," doplňuje Hynek.

OBLÍBENÉ SKIBUSY JAKO HORSKÁ MHD

Hojně využívanou službou se staly skibusy. SkiResort disponuje deseti velkými a deseti malými autobusy, jimiž v zimní sezoně přepraví denně až 4500 lidí. „Skibusy fungují jako horská MHD. Pomohly dopravní situaci. Na příští zimní sezonu zavedeme SkiTour bus a určité spoje z Pece budou jezdit přímo k lanovce do Janských Lázní. Urychlíme přepravu," tvrdí.

Den městysu Černý Důl a otevření nové naučné stezky.
V Černém Dole má svatá Barbora stezku. Lidé slavili Den městysu

Každoroční investice do skibusů a roleb SkiTour vyjde SkiResort na 10-12 milionů korun bez daně. „To je moc, proto bychom chtěli, aby se na polovině nákladů podílely samosprávné celky a podnikatelé, profitující na cestovním ruchu, protože na tom participuje celý region," upozorňuje a posteskne si nad chybějícím zákonem o systémové podpoře cestovního ruchu. „Jsme poslední země ve střední Evropě, která to nemá." Za další velký problém považuje v Krkonoších stále se snižující počet stálých obyvatel. „I my se potýkáme s obrovskou nerovnováhou letní a zimní zaměstnanosti. Každou zimu nabereme 300 lidí, v létě jich máme 70. Potřebujeme lidi ve službách udržet. Proto jsme nakoupili nemovitosti, abychom jim poskytli ubytování. Chceme, aby k nám přišly rodiny, pracovaly a žily tady," říká.

ČTYŘI KILOMETRY KANALIZACE NA ČERNOU HORU

Dynamický rozvoj krkonošských areálů bude pokračovat také v letošním roce.

SkiResort buduje novou lanovku v Černém Dole. „Demontujeme starou třísedačku a stavíme odpojitelnou čtyřsedačku, která bude o 300 metrů delší. Ke dvěma tamním sjezdovkám doděláváme technické zasněžování," představuje jednu z novinek ředitel. Další se týkají Černé hory. „Do prázdnin vznikne dětská horolezecká stěna přímo na budově horní stanice lanovky, na červenec a srpen otevřeme tamtéž restauraci s herními prvky. V podzemí vybudujeme velká sociální zařízení," popisuje. Aby vůbec mohli rozšířit a zmodernizovat toalety, museli vytáhnout čtyři kilometry kanalizace na Černou horu.

Na letní výlety se můžou vydat návštěvníci hor na koloběžkách a elektrokolech. Stačí zajít do půjčoven. „Pořídili jsme 150 nových koloběžek a 40 nových elektrokol," upřesňuje Petr Hynek. „Vše děláme kvůli dlouhodobému cíli, aby region fungoval nejen v zimě, ale také v létě," zdůrazňuje.

Letní výlety na horách si můžou turisté zpestřit půjčením nových koloběžek a elektrokol.Zdroj: Archiv SkiResort

PO HŘEBENECH NA KOLECH. Letní výlety na horách si můžou turisté zpestřit půjčením nových koloběžek a elektrokol.