Když Lucie Slaninová chodila do stánku s točenou zmrzlinou pomáhat rodičům jako brigádník, byla to pro ni otrava. To se ale časem změnilo. Teď podnik vede, profese zmrzlináře jí baví. Dostala se ji pod kůži. Doslova. „Vyžívám se v tom. Dokonce jsem si nechala udělat k naší jubilejní desáté sezoně tetování se zmrzlinou,“ ukazuje na levé předloktí, kde má vytetovaný velký kornout se zmrzlinou. Jak jinak než točenou.

Stroje v hodnotě nových aut

Slaninovi postavili stánek se zmrzlinou přímo u rodinného domu. „Byl to taťkův sen. Měl rád zmrzlinu a chtěl, aby chutnala lidem. Začali jsme malinkým stánkem s dvěma bazarovými stroji na zmrzlinu, každý den ve třech - mamka, taťka, já,“ popisuje začátky Lucie Slaninová.

Jejich zmrzlina lidem zachutnala, proto postupně rozšiřovali prostory. Vybudovali posezení i parkoviště pro auta. Vedle místních totiž začali čím dál více jezdit do Mladých Buků na zmrzlinu i lidé z okolních měst.

„Z jednoho malého stánku a třech stolků jsme se rozrostli. Před deseti lety to vypadalo jinak. Teď máme tři zmrzlinové stroje přímo z Itálie v hodnotě tří nových aut. Jako největší odběratelé italských zmrzlinových směsí v Česku jsme byli pozvaní do Rimini, kde je vyrábí a jsou tam obrovské zmrzlinové trhy. Snažíme se o inovace, každý rok jezdíme na zmrzlinové semináře do Prahy, kde ochutnáváme novinky,“ popisuje zmrzlinářka z Mladých Buků.

Šlágrem je švestka s mákem

Stěžejní je podle ní vanilková, ale lidé si oblíbili různé příchutě. Mezi největší šlágry patří slaný karamel a máslová sušenka. „Naší novinkou je švestka s mákem. Po ní se lidé můžou utlouct. Další náš vyhlášený produkt je ledová káva. Lidé mi píšou, že si ji dávají po celém Česku, ale že u nás je prý nejlepší,“ těší ji pochvala zákazníků.

Ti při hodnocení často zmiňují, že Zmrzlina U Slaninů má velké porce a malou cenu. „Asi to tak je. Museli jsme ale zdražit. Je nám to nepříjemné, ale všichni distributoři od obalových materiálů po zmrzlinové směsi neustále zvyšují cenu,“ říká skoro až omluvně.

Mini porce točené zmrzliny stojí 15 korun, malá 30 Kč a velká 40 Kč, ledová káva 0,3 litru 57 Kč, 0,4 litru 67 Kč, horké maliny 65 Kč, mléčný koktejl milk shake 57 Kč.

Klíčem k návštěvnosti je počasí. Pokud je dobré, tak mají otevřeno denně od 12 do 18.30. Největší fronty se nedělají o letních prázdninách, ale na jaře, hned na začátku sezony. „Nejvíc lidí míváme, když otevřeme po zimě a začíná být sluníčko. To jsou dny, kdy šest hodin v kuse točím zmrzlinu,“ dodává Lucie Slaninová.

TIPY NA ZMRZLINU NA TRUTNOVSKU

Zmrzlina U Slaninů Mladé Buky, Krkonošská ulice - točená zmrzlina malá 30 Kč, velká 40 Kč

Zmrzlina u pošty Dvůr Králové nad Labem, Legionářská ulice - točená zmrzlina malá 29 Kč, velká 39 Kč

Vinotéka a zmrzlina na Jiráskáči Trutnov, Jiráskovo náměstí - točená zmrzlina malá 25 Kč, velká 35 Kč

Icekram Trutnov, Palackého ulice - špachtlovaná zmrzlina 1 porce 58 Kč, točená zmrzlina malá 36 Kč, velká 42 Kč

Zmrzka z hor Vrchlabí, Krkonošská ulice - špachtlovaná zmrzlina 1 porce 45 Kč, točená zmrzlina malá 30 Kč, velká 35 Kč