Přestože se škola může pochlubit moderně vybavenými učebnami i kvalitními výsledky, řada místních rodičů své potomky stále umisťuje do okolních škol. Aktuálně čisteckou malotřídku navštěvuje 19 dětí, od září to bude o dvě méně. Téměř polovina potenciálních školáků žijících v městysi tak dostává základní vzdělání jinde.

„Pokud rodiče nebudou sami přesvědčeni, že dítě chtějí do malotřídky dát, tak můžete dělat cokoli a neudělají to. Konkrétní důvody se ale nedozvíte,“ říká ředitelka základky Zlata Křížová.

Čistecká škola přitom disponuje moderním zázemím, v učebnách nechybějí moderní pomůcky včetně několika počítačů. Od konce loňského roku navíc zdejší žáci mohou při hodinách tělesné výuky využívat nově zrekonstruované venkovní hřiště. Na výstavbu sportoviště s umělým povrchem za sedm milionů korun se radnici povedlo získat dotaci z takzvaných norských fondů. „Možná že rodiče nemají důvěru v malotřídku, ale výsledky přitom máme. Naše děti se dostávají i na gymnázia,“ dodává ředitelka Křížová.