Nejen v Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem se producírují lvi a jiné šelmy. Kde na ně můžeme narazit v našem kraji? Bezpochyby nejpozoruhodnějším místem je středověký hrad v Černé Vodě u Žacléře, který si tam postavil Martin Zeman. Jeho hrad není veřejně přístupný, nicméně občas tam nějaké návštěvy zabrousí. „Když nás objeví a vidíme, že lidi téma středověku opravdu zajímá, tak je rádi provedeme. Veškeré aktivity jsou čistě naším soukromým zájmem,“ řekl nadšenec, který své obydlí postupně vytváří už více než deset let. Před časem se jeho puma stala atrakcí v centru Trutnova, když jako mládě provázela na vodítku svého pána.

Nedávný útěk lva Simby s dvojicí tygrů Aragornem a Sahibem „proslavil“ Biopark Štít u Chlumce nad Cidlinou. Na Hradecku existují čtyři podobná „mini“ ZOO, například ZOO Park ve Stěžerách.

Středověký hrad u Žacléře zdobí čtyři šelmy  

Když jsou kluci malí, sní o tom, že by se mohli stát kosmonauty, námořníky, popeláři, nebo třeba zpěváky. Martin Zeman chtěl od malička žít na středověkém hradě. Zatímco většina snílků přehodila výhybku do prozaické reality, původní profesí tesař se stal hradním pánem.

V Černé Vodě si vybudoval svůj sen s dvěma věžemi, střílnami, s veškerou výzdobou, specifickou pro oblíbené historické období. K hradu patří divoké šelmy, a tak není divu, že nechybějí ani v blízkosti Žacléře. „Chováme pumu, lva, lvici a nově i tygra,“ vypočítal smečku, kterou se svou partnerkou hradní pán chová, jak říká, výhradně pro vlastní účely.

„To, co se nyní odehrává kolem kauzy sběhlých zvířat, považuji za hon na čarodějnice. Není pravda, že jsou v Čechách k chovu šelem nedostatečné zákony a kontrola. Každý, kdo se tomu chce věnovat, a zvíře sem dovézt, musí mít předem vše zabezpečeno. To se přísně prověřuje a do té doby příslušné orgány nikomu dovoz zvířete nepovolí. Osobně vylučuji, že by mi mohlo některé ze zvířat utéct. Leda že by to zvíře bylo Houdini,“ připomněl proslulého kouzelníka.

„Dvouzónové výběhy a řada dalších překážek šelmám opuštění klecí naprosto znemožňují,“ dodal.

I když jeho středověký hrad u Žacléře není veřejně přístupný, občas tam nějaké návštěvy zabrousí. „Když nás objeví a vidíme, že lidi téma středověku opravdu zajímá, tak je rádi provedeme. Není dne, aby se tady někdo nezastavil. Ale žádnou propagaci neděláme. Veškeré aktivity jsou čistě naším soukromým zájmem,“ upozornil nadšenec, který své obydlí postupně vytváří už více než deset let.

Před časem se právě zmíněná puma stala atrakcí v centru Trutnova, když na vodítku provázela svého pána. „To byla ale ještě mládětem. Každý chovatel musí vyhodnotit, co si může dovolit. Teď už to je vyloučené,“ vysvětlil Martin Zeman s úsměvem. A závěrem prozradil, že jeho cílem je zřídit v Černé Vodě záchrannou stanici pro ohrožené šelmy., „Už máme pro tento účel vyhrazené prostory,“ potvrdil.

Vlčici museli uspat.
Vlčici museli v Krkonoších uspat narkotizační střelou. Je v Safari Parku