Řada horských ubytovacích zařízení otevře až od pátku. Situaci jim komplikuje fakt, že nemůžou otevřít bazény a wellness, i chladnější počasí. "Zájem je minimální, nikdo ani nečekal, že přijde hned turistická exploze," říká Martin Jandura z infocentra Špindl.INFO, majitel ubytovacího portálu spindleruv-mlyn.com. Hned v pondělí otevřela Bouda Máma v Peci pod Sněžkou. Po sedmi měsících vynuceného uzavření provozu kvůli pandemii hosté obsadili první den čtrnáct pokojů. Podle ředitele Radka Orta se jedná o tří až čtyřdenní pobyty.

"Byly to rezervace, které jsme několikrát v průběhu roku přesouvali, a to i třikrát až čtyřikrát. Stalo se nám, že lidé, kteří měli přijet na lyže v únoru, si přesunuli pobyt na léto. Tímto způsobem si klienti pobyty hodně přesouvali. Od pátku do neděle je kapacita zaplněná ze 70 procent," popisuje situaci Ort.

Hosté se museli prokázat na recepci potvrzením o očkování, prodělaném onemocnění covid-19 nebo negativním testem. Mimo provoz musí zůstat bazén a wellness, jejich využívání ještě nebylo povoleno. "Omezení se týkají rovněž podávání bufetových večeří a snídaní, které vydáváme jednotlivě na talíře a servírujeme ke stolu," dodává ředitel Boudy Máma.

Podle něj se lidé zaměřují při objednávkách na prázdniny. "V Peci to na mě teď dělá dojem, že loni byl boom po ubytování větší. Teď lidi spíš vyčkávají, je to pozvolný rozjezd, na který má vliv i nepříznivé počasí. Hosté se hrnou spíš na termíny červenec, srpen, které si hodně objednávají. Hodně frčí i termíny v červnu," tvrdí Radek Ort.

NOVINKOU JSOU EXPEDIČNÍ STANY

První hosté dorazili v pondělí také do Safari Parku Dvůr Králové. Naplnili ubytovací kapacity v hotelu Safari Lodge a Safari kempu, kde můžou přenocovat v bungalovech, stanech glamping, stanech Sudán, ale také využít plochu pro své stany a karavany. O ubytování v zoo je tradičně obrovský zájem, což se potvrdilo hned po uvolnění opatření.

"V pondělí se ubytovalo zhruba 240 lidí a přijelo ještě 16 karavanů. Ubytovací kapacity v hotelu i Safari kempu jsou naplněny. Zájem o ubytování je obrovský. Nyní probíhá doprodej posledních volných kapacit na červen. Měsíce červenec a srpen jsou již plně obsazeny," potvrzuje enormní poptávku mluvčí Safari Parku Dvůr Králové Zuzana Boučková.

Novinkou letošního roku jsou tři expediční africké stany glamping XXL. "Jedná se o velkokapacitní stany pro velké nebo spřátelené rodiny, až pro osm osob. Mají terasu umístěnou přímo nad výběhy. V těchto  dnech se pracuje na jejich dokončení," upřesňuje Boučková. Novinkou v Safari kempu jsou také zážitkové programy, například Žirafy z očí do očí, Snídaně s hrochy, Návštěva nosorožců a animační programy přímo v kempu.

IDEÁLNÍ DOBA PRO REZERVACE POBYTŮ

Na hory se lidé v květnu zatím tolik nehrnou. "Nikdo nečekal, že hned přijde velký boom. Většina hotelů otvírá v pátek spíše na prodloužený víkend. Vlna objednávek a závazných rezervací se zatím nekoná. Ceny přitom zůstávají stejné," přibližuje situaci ve Špindlerově Mlýně Martin Jandura z infocentra Špindl.INFO, majitel ubytovacího portálu spindleruv-mlyn.com.

"Na léto je zatím obsazenost kolem 25 procent, což je velice málo. Květen ale bývá ve Špindlu vždycky slabý a červen každoročně propadák, protože lidi se chystají na prázdniny. I proto se upínáme na prázdninové termíny. Čekáme, že lidé budou objednávat pobyty na poslední chvíli. Loni se stalo, že léto bylo vyprodané, proto bych doporučoval, aby si hosté objednávali pobyty nyní. Kdo by si chtěl rezervovat ubytování podle svých představ, teď je nejvhodnější chvíle," připomíná Jandura.

ČEŠI CHTĚJÍ CESTOVAT PO ČESKU

Na první hosty čeká rovněž Hotel Horizont v Peci pod Sněžkou. Poprvé otevře v pátek 28. května. Podle ředitele Karla Rady se znatelně projevuje, že hotel ještě nemůže mít k dispozici pro hosty wellness. "Wellness centrum máme u nás velké a hraje při pobytu hostů důležitou roli. Hodně z nich proto čeká, až bude povolené mít v provozu i hotelové bazény. Nelíbí se nám, že jejich otevření vláda oddaluje. Masáže ale pojedou," říká Karel Rada.

Horizont nabízí od pátku návštěvníkům hor všech 150 pokojů. "Do poloviny června to vypadá na obsazenost kolem 20 procent. Prázdninové pobyty se ale prodávají velmi pěkně. Je vidět, že Češi chtějí cestovat po Česku a očekáváme, že to bude minimálně stejně dobré jako v loňském roce. Začíná to být vidět na poptávce," objasňuje ředitel Hotelu Horizont.

Výraznou poptávku na letní prázdniny registruje i Grand Hotel Hradec v Peci pod Sněžkou, který spustil provoz v pondělí. "Už během minulého týdne jsme zaznamenali významný nárůst rezervací na letní měsíce s průměrnou délkou pobytu tři dny. Na hosty se těšíme také v naší znovuotevřené restauraci. Na místo šéfkuchaře jsme v zimě angažovali Jana Horáka, jednoho z nejtalentovanějších mladých kuchařů v Česku, který si s sebou přivedl celý tým. Troufnu si tvrdit, že Honza přináší do Pece zážitkovou kuchyni, která tu dosud chyběla," avizuje novinku Michal Brokeš, ředitel Grand Hotelu Hradec.

Také Labská bouda na hřebenech Krkonoš otevřela v pondělí, první hosté se objednali na čtvrtek. Přenocovat tam můžou jak ve dvoulůžkových a třílůžkových pokojích, tak v dalších deseti pokojích, určených pro přespání ve vlastním spacáku. "Na noc ze soboty na neděli si už objednalo ubytování 25 lidí. Zatím to velký šlágr není, lidé jsou opatrní a bojí se. Doufám, že na prázdniny se to rozjede větším způsobem," věří Aleš Hnízdo, provozní ředitel Labské boudy.

Areál Bret v Prkenném Dole v Žacléři přivítá první hosty v pátek. "Zájem o letošní léto je velký," těší Lukáše Doležala, ředitele sportovního a wellness areálu Bret.