Správci Krkonošského národního parku (KRNAP) totiž nepovolili přechod přes nejvyšší českou horu. Na vrchol Sněžky se tak závodníci o příštím víkendu nedostanou.

„Trend je takový, že se KRNAP snaží vytěsňovat hromadné akce z první zóny. Letos údajně naposledy jde přes Sněžku hned několik známých podniků, které se už za rok vrcholu také vyhnou. Jsem velmi zklamaný především z toho, že negativní rozhodnutí padlo až po několikaměsíčním vyjednávání a plánování. Chápu, že závodníci budou naštvaní, a to po právu, jenže na úřední rozhodnutí jsme prostě krátcí," uvedl pro novináře hlavní organizátor seriálu Rock Point – Horská výzva Pavel Zitta. Zároveň zástupce risku informoval, že se s ochranáři Krkonoš snažil najít přijatelné řešení.

Kromě Sněžky 
je trať stejná

Přestože trať musela doznat mírných úprav, závěrečná část celé tour horských běhů a trekingu dvojic vyvrcholí v plánovaném druhém srpnovém víkendu právě v Krkonoších. „Narychlo jsme museli trať upravovat. Změny budou ale minimální díky tomu, že se nám povedlo s KRNAPem najít společnou řeč a domluvit se. Prakticky se tedy nedostaneme jen na vrchol Sněžky. Trať jinak zůstává stejná," konstatoval Zitta. Podle něj „náhlá zpráva", že trasa závodu nepůjde přes nejvyšší českou horu, přinesla zklamaní nejen do pořadatelského týmu.

„Všichni jsme se na Sněžku těšili. Je to velký symbol a jejím přechodem měl letos seriál vyvrcholit. Víme, jaké úsilí to Pavla s celým organizačním týmem stálo. Rozhodnutí je třeba respektovat, ale budeme hledat formy, jak se podobným nečekaným situacím propříště vyhnout," sdělil ve zprávě pro tisk Jan Krabec, člen marketingového týmu společnosti Rock Point, která je generálním partnerem seriálu Horská výzva.

Přestože správci Krkonoš maximálně omezují hromadné výstupy v nejvíce chráněné zóně národního parku, pořadatelský tým Rock Point – Horské výzvy věří, že by se mohlo podařit pro další ročníky získat výjimku.

Závodníci říkají, 
že horám pomáhají

„Budeme doufat, že správce parku přesvědčíme, že naše akce nepřináší žádný negativní dopad na přírodu a krajinu. Vždyť díky projektu Greenway se spolu se sdružením Progressum snažíme českým horám pomáhat. Šíříme osvětu, jak se v přírodě chovat, a po akci vždy týmy dobrovolníků vyráží sbírat odpadky nejen z celé trati, ale i v dalších vytipovaných lokalitách," upozornil na aktivity Pavel Zitta.

Vyjádření Správy Krkonošského národního parku ke zmíněnému zákazu:

„Správa KRNAP opravdu nepovolila závod několika set účastníků v části toho nejcennějšího, co na území Krkonoš chráníme – v alpínském pásmu a arkto-alpínské tundře. První zóna národního parku není žádnou novinkou a omezení, která jsou pro pořádání hromadných akcí v tomto území platná, jsou léta známá – novinkou není tedy ani to, že jádrové území národního parku není a nemá být sportovištěm pro hromadné sportovní akce. Proto nás překvapilo, že organizátor, aniž by získal vyjádření správy národního parku, propagoval akci s trasou přes Sněžku bez toho, že by toto měl povolené. Nikoli tedy Správa KRNAP, ale organizátor Horské výzvy uváděl celou dobu přihlašující se účastníky v omyl. Organizátoři obviňují Správu KRNAP, že na poslední chvíli závod nepovolila. To jednoduše není pravda. Žádost byla podána 23. dubna a Správa KRNAP v zákonném termínu, a to 4. června, rozhodla. Rozhodla zcela v souladu s platným Plánem péče, zákonem i Návštěvním řádem KRNAP, tedy předpověditelným způsobem. Navíc již v loňském roce byl organizátor upozorněn, že vést valnou část trasy 1. zónou KRNAP je nepřijatelné. Dokonce jsme hlavnímu organizátorovi, panu Zittovi, nabízeli, aby s námi trasu předem konzultoval a vyhnul se tak případnému zamítnutí. Chápeme, že nyní, když jsou závodníci zklamáni, musí organizátor najít „viníka", ale tím zcela jednoznačně není Správa KRNAP. Doporučujeme organizátorům v příštích tiskových zprávách uvádět informace narovinu a zamést si před vlastním prahem. Skutečným milovníkům pohybu v přírodě to sluší víc, než házení viny na druhé." Radek Drahný