Svátek naší planety si postupně připomínají města, obce i organizace v regionu. Nejinak tomu bylo v uplynulých dnech i přes výrazné ochlazení, které do regionu opět zaválo ledový vítr.

Krkonošský jarmark v Horním Maršově je natolik známý a oblíbený, že si ho nenechali lidé ujít. Hned po čtrnácté hodině proudily do areálu školy zástupy zájemců. A nejen z obce a jejího okolí.

„Trávíme tady s pětašedesáti dětmi čas v rámci školy v přírodě, takže oslava Dne Země je hezkým zpestřením pobytu v horách. Účastnili jsme se už loni a jarmark se nám líbil. Věděli jsme, do čeho jdeme," sdělila učitelka pražské Základní školy Na Chodovci.

Letošní akce se zaměřila na problematiku dopravy s přihlédnutím k možnostem té ekologické. Děti tu jezdily na vypůjčených kolech a koloběžkách, foukaly do lodiček ve vaně, vyzkoušely si s pomocí lahví naplněných vodou a propíchaných různými otvory, kam se díky různé spotřebě pohonných hmot konkrétními dopravními prostředky dostanou. Toto stanoviště bylo doslova obležené a pořadatelé se pro vodu mohli uběhat. Soutěžící čekala i řada teoretických úkolů. Museli například seřadit dopravní prostředky podle toho, který je ekologicky nejšetrnější. „Připravili jsme i kvíz pro rodiče, zaměřený na problematiku šetrné dopravy," upozornila Milada Dobiášová ze střediska Sever.

Ve škole se účastníci maršovského jarmarku lecčemu přiučili i od rukodělných výrobců, ochutnali čerstvé ovocné a zeleninové saláty, které už od rána chystali zdejší žáci. Málokdo také přehlédl burcující výstavu fotografií, kriticky poukazující na obchodní komplex zóny Krkonošská, od autora Petra Bezděka.

Soutěže a hry zaměřili na květenu

Stranou oslav nezůstali ani ochranáři hor. Pozvali školáky k účasti při hrách a soutěžích, zaměřených tentokrát na květenu. Přihlášené školy se seznámily na stanovištích s jarními květy, s léčivkami, s ohroženými krkonošskými druhy a také s invazními rostlinami.

„Na stanovištích se školáci dozvěděli, jak křivatec či jaterník získaly jména, že třicet jedovatých sasanek hajních je pro člověka,smrtelná dávka, že prvosenky nemusí být jen žluté. Nebo jak kozlík lékařský dokáže zatočit s kočkou a že šťovík nemusí být jen k jídlu, ale i na obtíž. Zvídavé děti odcházely napěchovány nejen znalostmi, ale i zážitky ze soutěží," informoval mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Jak dále vypočítal, během dvou dnů navštívilo akci přes 400 dětí ze škol z širokého okolí (Poniklé, Mladých Buků, Mříčné, Čisté u Horek, Dolního Lánova, Hostinného, Benecka, Štěpanic, Kunčic, Vrchlabí, Černého Dolu, Stará Paky).

Příležitost prohlédnout si nově zrekonstruované prostory úpické hvězdárny využila premiérově v sobotu odpoledne řada lidí.

Hvězdárna nabídla sopky i seizmograf

Pracovníci observatoře nabídli prohlídku prostor, přednášku o krásných, ale mnohdy i nebezpečných sopkách, v podání Blanky Šreinové z Národního muzea. Návštěvníci zhlédli snímky z kolekce hornin Země v detailu, které Úpickým zapůjčil Geofyzikální ústav AV ČR. Odpolední program uzavřel odborník zmíněného ústavu Jan Zedník. Vysvětlil i funkci zdejšího seizmografu.