„Odborníci přednáší ve dvou blocích. V prvním na témata první pomoc, výživa, úrazy a náhlé stavy u dětí, druhý blok obsahuje právní minimum, tedy něco k ochraně dětí, a volnočasové aktivity," říká Jana Bartoňová, zástupkyně MC KAROlínka.
Kromě teorie se ale maminky naučí i řadu praktických věcí. „Rozhodně se nejedná o přednášky, ale o interaktivní semináře. Například po teorii o první pomoci, kdy si budeme říkat, jak postupovat, předvedu vše na modelech, jež máme k dispozici. Maminky také dostanou za úkol řešit různé situace, takže budou třeba hledat na letáčcích se zbožím z hypermarketů potenciální rizika," vysvětluje Jana Bartoňová.
Kurzu se účastní dvacítka maminek nejen z Trutnova, ale i z okolí. Po jeho absolvování získají certifikát a mohou najít uplatnění například v domácích školkách do pěti dětí nebo v diskutovaném sousedském hlídání. Právě to bylo jedním z důvodů, proč se do kurzu zapsala také Daniela Roudná z Rudníku. „Vzhledem k tomu, že mi syna nyní nevzali do mateřské školy, tak se s děvčaty domluvíme a budeme si děti vzájemně hlídat. Z přednášek mě zajímá především bezpečnost dětí, první pomoc a psychologie," podotýká mladá maminka.
Klub maminek i sdružení odborníků
Jak ale upozorňuje Jana Bartoňová: „Absolventky budou především zařazeny do celonárodního registru takto proškolených osob. Kurz je totiž aktivitou podporovanou státem i Evropskou unií. Je to i součást prezentace mateřského centra, které není jen klubem, kde se scházejí maminky, ale také sdružením odborníků, kteří jsou schopní zajistit vzdělávací akci pro širší veřejnost."
Kurz Pečovatelského minima pořádá Mateřské centrum KAROlínka již podruhé. „Poprvé do Trutnova přijeli odborníci ze sítě mateřských centrem z Prahy, nyní jsme si lektory zajišťovali sami," dodává Jana Bartoňová.