Proto zdejší odborné učiliště každoročně pořádá několik soutěží, které mohou truhláře, tesaře, knihaře či zedníky přimět k tomu, aby ukázali svou zručnost i šikovnost. A úspěch pro ně může být i dobrou motivací k dalšímu zlepšování. Tomu odpovídá i motto celé akce, Nechodím sem zbytečně.
Dubový hlavolam
I když někdy není úplně lehké přemluvit žáky alespoň k účasti. „Všichni se s tím občas potýkáme. Zabere to víc času než běžná výuka a tak se mnohým nechce. Kdo ale dorazí, snaží se odvést co nejlepší práci," říká organizátor soutěže truhlářů, Karel Musil.
Ti již mají letošní klání za sebou a byl to doslova hlavolam. Ten totiž museli podle nákresu zhotovit z připraveného dubového dřeva. „Kříž složený ze šesti částí vyráběli z bývalé podlahy naší tělocvičny. Nedávno ji zalila voda a tak musela pryč. Pro soutěžící je to ale zajímavá zkušenost, protože většinou se potkávají pouze se smrkem. Ten je nejlevnější," upřesnil učitel odborných předmětů Karel Musil. Ještě před praktickou částí čekal účastníky teoretický test, časový limit byl pět hodin. „To by mělo bohatě stačit na precizní zhotovení. K hodnotícím kritériím patří přesnost, pravoúhlost, čistota opracování i spolupráce v týmu," doplnil Karel Musil.
Hostinné vyslalo do soutěže jednu dvojici od každého mistra odborného výcviku, další dorazili třeba z Ústí nad Labem, Chroustovic, z Hradce Králové přijeli jak soutěžící z klasického učiliště, tak ze školy pro sluchově postižené.
A jak je to s uplatněním učňů na trhu práce? „Zdejší obory jsou kategorie E a navštěvuje je mládež s různými vzdělávacími problémy. Ve většině firem ale potřebují universální, samostatné pracovníky, což naši absolventi nejsou. Ti většinou potřebují nějakého parťáka, který jim alespoň zpočátku pomůže," je si vědom úskalí Karel Musil. A pomoci mohou právě takovéhle soutěže. „Chceme dokázat, že i tito žáci jsou schopni dosáhnout kvalitního vy-učení v řemesle," dodává ředitel školy Zbyněk Rek.
A výsledky? Letos plně v domácí režii. Nejlépe si vedli Tomáš Šimůnek a Jan Herber, druzí skončili Martin Zima a Marek Polák, třetí Lukáš Laštůvka s Janem Slovákem. Diváckou cenu si odvezli Tomáš Menša a Miroslav Hop z Hradce Králové.
Slepit a polepit
Souběžně probíhala i soutěž knihařů. Například druháci a třeťáci sestavovali krabici s vnitřními díly a víkem. „Dostanou rozměry, spočítají si přířezy, rozkreslí to na připravený materiál. Ozdobná vrchní vrstva je pak z běžného potištěného balicího papíru," krátce přiblížila téma dílenská učitelka Petra Vaňková. Se zadáním si nejlépe poradil Dominik Mai, který zvítězil před Štěpánkou Štokovou a Lídou Slavíkovou.
Nejvíce viditelná je soutěž zedníků. Ta v učilišti začne za měsíc a letos poprvé bude dvoudenní. Další část školní budovy tak získá novou fasádu.