Nové kuchyňské zařízení pro výuku vaření začalo od včerejška sloužit učňům Střední odborné školy a SOU v Krkonošské ulici.
Přesuny dětí skončí
Nová kuchyň nahradí zařízení, do něhož museli dosud učni docházet až na Liščí kopec do Domu s pečovatelskou službou. „Bylo to hodně náročné na přesuny žáků a museli jsme počítat s časovou ztrátou," komentoval situaci ředitel Václav Volejník.
„Město vyřešilo v podstatě dva problémy. Jednak umožnilo škole vybudovat tuto kuchyň a za druhé se nám v domě s pečovatelskou službou uvolnily prostory, které chceme využít pro seniory," upozornil místostarosta Alfred Plašil a dodal, že město také chtělo ukázat, že mu na existenci školy, kterou provozuje Královéhradecký kraj, záleží.
Technologie, celková přestavba prostoru a vybudování zázemí kuchyně, hradilo město z rozpočtu, a to částkou téměř půldruhého milionu korun.
Jen pro výuku
Učňovská kuchyň bude sloužit výhradně pro výuku a škola ji nemůže využívat jiným způsobem. Zdůraznili to zúčastnění představitelé Královéhradeckého kraje i zdejšího odboru školství. „Zařízení je koncipováno na dvanáct pracovních míst pro žáky. To se snažíme naplnit, abychom učili rentabilně. Prostor navazuje i na naši restauraci pro výuku číšníků a servírek," dodal ředitel školy Václav Volejník.
„V oboru vaření si školáci zaplatí za jídlo 40 korun, stejnou částku dotuje škola. Ta samozřejmě hradí i všechny vynaložené energie. Potraviny obstará učitelka. Po zhotovení menu si učni jídlo buď snědí nebo odnesou domů ochutnat rodičům," informoval ředitel Volejník.
Kuchyň vyhovuje
„V odborném výcviku jsme tady už vařili například česnekovou polévku, salát a štrůdlový závin. Ten jsme dali ochutnat panu řediteli a chutnal mu," řekla Deníku učenka Nikola a mistrová odborného výcviku pro obory kuchař – číšník a prodavačka Jana Volejníková přiznala, že úplně první štrůdl, který se tu pekl, nedopadl nejlépe, protože trouba nebyla vyzkoušená. „Druhý už dopadl výborně. Nová kuchyň nám vyhovuje a věřím, že výuka tu bude probíhat kvalitně," dodala pedagožka. Společně s vedoucí odborného výcviku Janou Bucharovou dohlížejí na to, aby se vařila jídla podle norem a jídelníček se tvořil podle osnov. „Vaří se tady vždy v pondělí a pátek, žáci se střídají po skupinách tak, aby zde bylo maximálně dvanáct kuchařů najednou," vysvětlila Jana Bucharová.
Osmdesát hospod
Učni chodí během dalších dnů v týdnu na zkušenou i do vrchlabských restaurací a vývařoven. „Z řadou z nich máme uzavřené smlouvy. Tuhle jsem přemýšlel, v kolika zařízeních mají potenciálně naši absolventi šanci na uplatnění. Jen ve Vrchlabí jsme jich napočítali na osmdesát," konstatoval Václav Volejník.