Účastníci se dozvědí mnoho zajímavých a poučných informací o tomto plachém zvířeti. „Výukový program můžeme v Krkonoších realizovat jen díky dlouhodobě fungujícímu systému přezimovacích obůrek, v nichž je jelení zvěř v zimě uzavřena. Obůrky jsou nejúčinnějším opatřením, jak předcházet škodám, které by jinak zvěř v zimních měsících, kdy není dostatek přirozené potravy, ve volné přírodě působila,“ vysvětlil mluvčí instituce Radek Drahný.

Do přezimovacích obůrek se zvěř vždy začíná stahovat po napadnutí prvního sněhu. V průběhu zimy ji lesníci Správy KRNAP přikrmují a v případě potřeby mohou prostřednictvím potravy podávat i potřebné medikamenty. S příchodem jara se zvěř opět vrací do volné přírody.

Zooprogram pod názvem Jelen evropský, seznamte se prosím, je určen žákům mateřských, základních i středních škol.

Před začátkem letošní zimní sezony správci Krkonošského národního parku srub v jedné přezimovací obůrce uzpůsobili pro potřebu výuky a zřídili v něm i pozorovatelnu. Program má však svá omezení. „Například počet účastníků ve skupině. Maximální je osm dětí a pedagogický doprovod. Dalším omezením je časové hledisko. Program můžeme, s ohledem na potřebu klidu zvěře, realizovat jen jednou týdně v ranních hodinách,“ uvedl Michal Skalka, vedoucí pracoviště environmentálního vzdělávání Vrchlabí.

Účastníci zooprogramu se seznámí s problematikou obnovy lesních ekosystémů a jejich ochrany před škodami, které na nich může vysoká zvěř napáchat. Lektor dětem přiblíží myslivost s ohledem na některé důležité problémy. Pohovoří například o regulaci stavů zvěře v lesních ekosystémech s některými chybějícími články potravního řetězce.

„Děti se s jelenem evropským seznámí nejen teoreticky, ale i prakticky. Zlatým hřebem zooprogramu je totiž pozorování jelenů při krmení z pozorovatelny na vzdálenost pouhých několika metrů,“ vysvětlil mluvčí Radek Drahný.

Zooprogram, věnovaný jelenům, probíhá každou středu do konce března, tedy do doby, kdy bývá zvěř z obory vypouštěna opět zpátky do volné přírody.