„Před lety jsme měli myšlenku udělat něco velkého, a ta myšlenka postupně přešla ve spolupráci několika měst se Severočeskými kanalizacemi. Dnes budou v Turnově dokončeny tři poslední asfaltovací zásilky a kromě oprav a dodělků bude vše v daném termínu hotovo,“ řekl na Riegrově náměstí předseda Vodohospodářského sdružení Turnov Milan Hejduk.

Šlo o největší investice v Pojizeří

Celý projekt zahrnoval pět velkých měst Pojizeří a byl rozdělen na dvě části – Čistá Jizera I pro Turnov, Semily a Jilemnice a Čistá Jizera II pro Rokytnici a Lomnici. Celý projekt stál přes 1 miliardu korun, přičemž 540 milionů byla dotace státního fondu životního prostředí a Fondu soudržnosti Evropské unie. O zbytek peněz se podělily investor stavby Vodohospodářské sdružení Turnov a jednotlivá města. Šlo o jednu z největších investičních akcí podobného typu v Česku a jasně největší investiční akci v okrese Semily.

Za dodavatele stavby - sdružení firem SaD a Pittner na závěr shromáždění na Riegrově náměstí předal Vladimír Šebesta ředitelce mateřské školy speciální v Semilech Jarmile Stránské šek na 75 tisíc korun, určený na vybavení sociálních zařízení školy. Poté ještě starosta Semil Jan Farský odhalil uvnitř kina Jitřenka pamětní cedulku, která bude připomínat projekt Čistá Jizera.

Výstava fotografií je na Městském úřadě

Přímo v Semilech byla kompletně nová vodovodní a kanalizační síť zbudována v částech Letná, Bitouchov a v ulicích Bavlnářská, Chuchelská, Čapkova, Husova, Bořkovská, Mikoláše Alše, Koštofranská a Na Obci. K rekonstrukci stávající sítě došlo v části Podmoklice, Na Vinici, Nad Špejcharem a Na Kruhách. Výstava fotografií před stavbou a po ní je ve všední dny k vidění v přízemním vestibulu městského úřadu.

Hlavní účel stavby, v Semilech za 162 milionů, vyjádřil Jan Farský. „Bez potravin člověk vydrží 30 dní, přitom je dovážíme z celého světa, ale bez vody člověk vydrží jen 3 dny. Přitom je pro nás samozřejmostí, že denně otáčíme kohoutkem, teče z něj životadárná tekutina a poté odtéká někam pryč. Máme to štěstí, že v Čechách máme pitnou vodu, řeka Jizera navíc nyní bude ještě čistší a my se tak ohleduplně chováme ke svým potomkům.“

Petr Ježek