Podle Kyjeva oba čeští občané na území Ukrajiny vstoupili nelegálně, čímž porušili ukrajinské zákony. Navíc třídenní cesta plánovaná na tento týden nebyla nijak projednána s ukrajinskými úřady. Česká diplomacie žádnou protestní nótu ze strany Kyjeva zatím neobdržela, řekla dnes Irena Valentová z tiskového odboru Černínského paláce.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí podle ukrajinských médií v souvislosti s cestou českých poslanců vyzvalo českou vládu i parlament, aby se veřejně distancovaly od podobných provokací. Takové kroky jsou podle prohlášení Kyjeva vyjádřením neúcty vůči ukrajinské svrchovanosti. Jsou rovněž v rozporu s oficiálním postojem České republiky a Evropské unie, které odsuzují ruskou agresi vůči Ukrajině.

Jak uvedla agentura Interfax-Ukrajina, cílem třídenní cesty českých poslanců do samozvané Doněcké lidové republiky na východě Ukrajiny bylo shromažďovat informace o důsledcích nepřátelských akcí a o humanitární situaci a také navázat kontakt s civilisty. Agentura připomněla, že Ondráček je členem poslanecké Stálé komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby.

„Žádnou protestní nótu jsme neobdrželi," řekla dnes ČTK Irena Valentová z tiskového odboru českého ministerstva zahraničí. Ukrajinská diplomacie pouze již v pátek zveřejnila na svých stránkách komentář o tom, že v případě cesty dvou českých poslanců došlo k porušení pravidel pro vjezd do země.

Podle českého serveru aktualne.cz poslanci o své nynější cestě předem neinformovali vedení Poslanecké sněmovny ani české ministerstvo zahraničí. Zdroj z Černínského paláce dnes ČTK neoficiálně řekl, že česká diplomacie se o návštěvě dozvěděla od svých ukrajinských kolegů. Protestní nóta podle tohoto zdroje nejspíš nebyla podána i z toho důvodu, že šlo o soukromou cestu poslanců a nikoli jejich oficiální návštěvu.

Oba poslanci prý do Donbasu přicestovali přes Rusko; Ondráček má na Ukrajinu zakázaný vstup a je považován za nežádoucí osobu. Ukrajinu podle místních médií naposledy navštívil loni v prosinci, již na letišti v Kyjevě ho ale policisté zadrželi a poslali zpátky.

Poslance Ondráčka a Mackovíka se dnes ČTK nepodařilo kontaktovat. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš ČTK řekl, že poslanci jsou na Ukrajině zřejmě soukromě a že neví o tom, že by strana měla v plánu se k jejich případu nějak vyjadřovat. Dodal, že o celé situaci nemá podrobnější informace. „Naši poslanci nemají povinnost hlásit své soukromé cesty ani vedení poslaneckého klubu, ani vedení strany, pokud je nerealizují v době jednání poslanecké sněmovny," sdělilo tiskové oddělení KSČM.

Protesty na Ukrajině, které vyvrcholily na začátku roku 2014, vedly ke svržení režimu prezidenta Viktora Janukovyče, jenž utekl do Ruska. Nedlouho poté došlo k ruské anexi Krymského poloostrova a propuknul konflikt na východě Ukrajiny, kde začali operovat proruští separatisté. Kyjev obviňuje Moskvu, že v oblasti bojují i ruští vojáci. Rusové to ale popírají. Konflikt v Donbasu si od dubna 2014 vyžádal více než 9000 mrtvých.

JUDr. PhDr. Zdeněk Ondráček, Ph.D. (narozen 28. července 1969 v Žacléři) je český politik a bývalý policista, od října 2013 poslanec Poslanecké sněmovny PČR, od roku 2012 zastupitel Královéhradeckého kraje, od roku 2010 zastupitel města Trutnova a člen KSČM (dříve člen KSČ).