Založena byla v roce 1908 a na čtyřiceti hektarech žije více než dva a půl tisíce zvířat. Ohrožení jejich života nenechává chladnými tuzemská zoo, která Ukrajině nabídla pomoc. Jednou z nich je i zahrada ve Dvoře Králové nad Labem.

Šéf tamější Asociace zoologických zahrad a současně ředitel Mykolaivské Zoo (nejblížší velké město je Oděsa) Nikolaev Vladimir Topchii, však prozatím tuto nabízenou pomoc odmítl. A to nejenom kvůli náročné logistické operaci, která by nezajistila bezpečí zvířat. „Zatím nás pouze požádal, abychom v tuto chvíli udělali  radost jeho krajanům v naší zemi. S kolegy z Ukrajiny jsme nadále v kontaktu a domluveni, že až budou možné a potřebné reálné další kroky pomoci zoologickým zahradám na Ukrajině, podnikneme je,“ uvedla za dvorskou ZOO Zuzana Boučková a dodala, že zahrada tak prozatím vyslala vozidlo s hmotnou pomocí na hranice.

Bývalý lesník Alojz Čechotovský z Dolního Dvora vzpomíná na natáčení filmu S tebou mě baví svět.
Herci byli divoši, vzpomíná lesník na natáčení filmu S tebou mě baví svět

“Také jsme k nastěhování rodin prchajících z Ukrajiny připravili k nastěhování 8 bytů. A od 1. března nabízíme všem lidem ukrajinské nárosnosti vstup do zoo za jednu korunu,” dodala Boučková. Podle informací Deníku však královédvorská zoologická zahrada nauvažuje o kroku, který před několika dyn učinila pražská zii. Ta kvůli ruské agresi vůči Ukrajině pozastavila své členství Euroasijské regionální asociaci zoo a akvárií (EARAZA). Organizace sdružující zoologické zahrady, akvária a další profesní organizace především z východní a střední Evropy, Ruska a Střední Asie, má sídlo v Moskvě.