Z cizinců žijících v Česku je nejvíce právě Ukrajinců. K 31. lednu 2022 žilo v Česku 199 210 Ukrajinců. Tvoří třetinu ze všech cizinců, kteří mají na území ČR trvalý či přechodný pobyt. Teď migrace ještě zesílí.

Už v roce 2020 Nataliya Dotsenko, která vede regionální ukrajinský spolek ve východních Čechách, říkala při Dni Ukrajiny ve Vrchlabí: "Hodně lidí utíká kvůli válečnému konfliktu na východě země. Lidi jsou z toho všeho unavení. Život je nutí opustit Ukrajinu. Chtějí lepší budoucnost pro své děti, než aby musely jít do války. Je mi to líto, strašně mě to mrzí, ale Ukrajina zažívá šílený odliv lidí."

Ukrajinec Jaroslav Stolbukha žije v manželkou v Trutnově, přestěhoval se tam z Kyjeva v červenci 2020.
Do Trutnova se přestěhoval z Kyjeva, teď trne. Válka je uměle vyvolaná, tvrdí

Další důvod byl ekonomický. "Lidé berou 3500-4000 hřiven, což je téměř stejně jako českých korun. Důchodci 1500-1700. Ceny jsou přitom podobné jako v České republice, hlavně potraviny. Jak z toho mají lidé uživit rodiny," vysvětlovala.

Ukrajinci migrují ve velkém nejen do České republiky, ale také na Slovensko, do Polska, Maďarska, Itálie, Španělska, USA. "Dokonce i do Argentiny nebo Japonska," dodala Nataliya Dotsenko. Z Ukrajiny odešla před 23 lety s celou rodinou.

Stojíme za Ukrajinou! Ukrajinská vlajka se objevila také na radnici ve Vrchlabí.
V Trutnově, Dvoře Králové i Vrchlabí vlaje ukrajinská vlajka

Dělnické profese, práce ve stavebních firmách, automobilkách, zdravotnictví, hotelových a restauračních provozech. To bývají nejčastější pracovní pozice Ukrajinců. "Hodně žen pracuje jako uklízečky. A to i vysokoškolsky vzdělané ženy. Často pracují také jako pomocné síly v kuchyni," popisovala Nataliya Dotsenko.

"Nechci si stěžovat, ale někdy se stává, že pracovní kolektiv dává najevo, že ukrajinské zaměstnance mezi sebou nechce. Potom je těžké tam působit," poukázala na některé případy a doplnila další problematické situace: "Někdy bývají problémy ze strany zaměstnavatelů a zprostředkovatelů, pro které pracují Ukrajinci třeba tři měsíce bez smlouvy a jen doufají, že dostanou zaplaceno. Když potom nic nedostanou, už těžko se řeší taková situace na inspektorátu práce."

Život, zvyky a tradice východoevropské země přibližuje regionální ukrajinský spolek ve východních Čechách. Výstavu ve Vrchlabí ve středu dokonce zahájil velvyslanec Ukrajiny v ČR Yevhen Perebyinis.
Cizincům v regionu dominují Ukrajinci. Ze země utíkají kvůli penězům a válce