„Zázemí hosté měli v ubytovně Sportovního a turistického centra Jestřebích hor a poté pro ně byl připravený program v havlovickém Všesportovním areálu. V podvečer se zájemci podívali do Základní a mateřské školy Havlovice a večer sledovali v úpickém Kulturním klubu Pálenka hokejový zápas Česko Švédsko," přiblížila úvodní den Kateřina Valdová z Místní akční skupiny Království Jestřebí hory, která za pozváním ukrajinských hostů stojí.

I druhý den začal sportovně, na hřišti v Libňatově zápasem v malé kopané mezi FC Barchovan FC Nevickoe, který nakonec hosté vyhráli 4:2 a 4:3. Pak se přesunuli do Havlovic na hrad Vízmburk. Návštěvu završil ukrajinský večer, na kterém hosty pozdravil i starosta Jívky Jiří Gangur. „Jsme rádi, že dorazil. Má totiž do okolí Nevickoe přímé vazby. Oba rodiče pocházejí z Ukrajiny, a když jsme se pak bavili s členy delegace, tak vyšlo najevo, že jeho příbuzný je dokonce na Ukrajině starostou obce," připomněl zajímavost Jan Balcar z MAS Království Jestřebí hory.

Ukrajinský starosta Michail Michailovič Laba poté představil prostřednictvím fotografií svou obec, seznámil s tamními tradicemi a mimo jiné hovořil i o válečném konfliktu, který se celé Ukrajiny už rok dotýká.

Ukrajinskou obec Nevickoe spojují s Jestřebími horami společní předci