Letošní ročník je v pořadí už desátý. I proto nejsou uvedení umělci Trutnovanům neznámí. Po městě už dříve vystavovali. Například Kašpar loni před spořitelnu umístil ocelové klavíry. Psotková před třemi roky vystavila na Promenádě sestavu drátěných plastik nazvanou Velké prádlo.

Gabriel před deseti lety umístil nejprve na dvě hodiny do řeky Úpy a pak na tři měsíce pod kaštany na Promenádě jedenáct bronzových postav Hráčů. Dodnes se prochází před Uffem smečka jeho bronzových koček, označovaná často jako nejkurióznější dílo v hradeckém kraji.

Sochy ve městě patří mezi známé projekty Galerie města Trutnova. „Přenáší totiž působnost umění z uzavřeného galerijního prostoru do otevřených ulic města, a tím pomáhá aktivovat vztah širší veřejnosti k zájmu o umělecký projev,“ vysvětlila ředitelka galerie Lucie Pangrácová.

V Trutnově už podobně vystavovali například Jaroslav Róna, Marius Kotrba, Tomáš Medek, Viktor Paluš a další známí umělci. Sochy se objevují na chodníku, na náměstí, na pěší zóně nebo na trávníku. „Místo pro sochu je zásadní, je to třeba až třetina účinku. Na výběru místa s výtvarníky spolupracujeme. My nějaké navrhneme, autor si ho ale musí odsouhlasit,“ řekla Pangrácová.

Slavnostní otevření projektu se odehrálo ve středu večer před městskou galerií. Sochy ve městě setrvají do konce září. Jestli se ale nějaké objeví v Trutnově i příští rok zatím není jasné. „Uvažovala jsem o pauze, ale mezitím jsme dostali zajímavé nabídky na sochy, které by určitě Trutnovu slušely. Tak uvidíme, jestli pauzu skutečně dodržíme,“ dodala ředitelka galerie Lucie Pangrácová.