Busta bývalého prezidenta Václava Havla, kterou v umělecké slévárně Pavla Horáka v Horní Kalné právě odlévali, se dostane dokonce až do Sněmovny reprezentantů USA ve Washingtonu.

Do Ameriky poputuje příští týden. „Je to zatím náš největší úspěch a nejprestižnější záležitost," přiznal majitel uměleckého podniku Pavel Horák. Prozradil, že lidé z Capitolu si dílo z Podkrkonoší vyhlédli ve Štrasburku. „Havlova busta od nás je už od loňska umístěna v Radě Evropy. Máme samozřejmě radost, že se dílo tak proslavilo a bude nás reprezentovat i na tak slavném místě v Americe," poznamenal Pavel Horák. Ještě předtím, než se busta oblíbené české osobnosti vydá za oceán, mají umělečtí slévači před sebou čerstvější slávu. Už tuto neděli odhalí v Mariánských Lázních sousoší monarchů Františka Josefa I. a Edwarda VII., kteří byli nejvýznamnějšími hosty západočeských lázní.

V lehce nadživotní velikosti

„Albert Králíček, autor soch, musel připravit dílo v extrémně rychlém čase, během jednoho měsíce. Tři týdny pracoval v ateliéru a týden na voscích u nás ve slévárně. Samotná výroba odlitku nám pak trvala půldruhého měsíce," přiblížil Pavel Horák. Dodal, že sochy jsou vytvořeny v lehce nadživotní velikosti. „Jejich tmavší barva zmenšuje, takže v reálu vypadají přirozeně. Zajímavostí je, že sochař změnil koncepci, a tak oproti původním skicám přibyly monarchům klobouky," dodal mistr uměleckého slévačství z Horní Kalné.

Každá ze soch, které slévači museli do západních Čech dopravit, váží 150 kilogramu.

Na klasické provedení sochy do bronzu se zhotovuje negativní forma. „Zajímavostí u monarchů je, že některé prvky na sochách jsou unikátem. Realizovali jsme je přímo do vosku. To znamená za pochodu, během procesu výroby," prozradil postup Pavel Horák.

A co říká o setkání monarchů historie? V roce 1897 poprvé do Mariánských Lázní zavítal budoucí britský panovník Eduard VII. Co rozhodlo, že navštívil právě tyto lázně, není známo.

Avšak hned při první návštěvě si Eduard, vystupující pod titulem vévoda z Lancasteru, Mariánské Lázně zamiloval a celkově sem zavítal devětkrát. Britský král obrátil světovou pozornost na Mariánské Lázně, které se každou sezónu proměňovaly, aby dokázaly pojmout stále větší počet hostů. Většina budov byla přestavěna a rozšířena a neustále se otevíraly nové hotely. Mariánské Lázně se staly dějištěm několika politických jednání. V září 1899 se zde rozhodovalo v záležitostech předcházejících vzniku búrské války v jižní Africe. Dne 16. srpna 1904 se v hotelu Nové Lázně sešli při oficiálním setkání císař František Josef I. a britský král Eduard VII. A jaké bylo složení menu při večeři? Želví polévka; královnina polévka; pstruzi, nové brambory, špenát, mrkev; srnčí hřbet; koroptve s brusinkami; grilovaný poulard; čokoládová zmrzlina a jahody se šlehačkou.