Lyžařské areály zřejmě o víkendu ožijí milovníky zimních sportů. Alespoň v to doufají jejich provozovatelé, kteří veškerou svou energii uplynulých dnů nasměrovali k technickému zasněžování sjezdových tratí.

Symbolicky o druhý start zimní sezony se od včera pokoušejí například ve Skiresortu Černá hora – Pec, který se svými 37 kilometry tratí představuje krkonošského giganta. Od včerejška je po oblevě v provozu opět zhruba 20 kilometrů sjezdovek, na kterých leží přibližně 30 až 40 cm technického sněhu.

Stačilo několik mrazivých dnů a nocí a podmínky pro lyžování jsou podle provozovatelů ve SkiResortu Černá Hora – Pec opět perfektní. „Posledních čtrnáct dní jsme jezdili za ceny vedlejší sezony, a kdykoliv to teploty dovolily, zasněžovali jsme," upozornil ředitel SkiResortu Petr Hynek. „Teď už jsou sjezdovky znovu připraveny kvalitně, a tak můžeme s trochou nadsázky podruhé spustit hlavní sezónu," dodal ředitel. Mezi Černou horou a Pecí pod Sněžkou začalo včera opět fungovat i lyžařské spojení SkiTour. Nová služba je zde zajímavým zpestřením sezony. Lyžaře vozí mezi Černou horou a Pecí rolby.

„Na několik dní jsme museli provoz našich roleb na trase SkiTour přerušit. U Pražské boudy, kde lyžaři vysedají, nebyl dostatek přírodního sněhu. Po sněžení z posledních dní se ale situace zlepšila a můžeme jezdit," řekl Petr Hynek.

Na rolby (viz snímek) si lyžaři zvykají. V Česku jde o první takové propojení areálů, které umožňuje lyžovat například půl dne na Černé hoře a další hodiny v Peci pod Sněžkou. Přejezd bez nutnosti zout se z lyžáků využilo od zahájení sezony v době provozu roleb zhruba 500 lidí denně. „Na SkiTour máme pozitivní reakce. Dopoledne návštěvníci lyžují na Černé hoře a pak během pár minut přejedou do jiného areálu, kde mají k dispozici další, zhruba desítku kilometrů sjezdovek," vysvětluje mluvčí SkiResortu Zina Plchová.

Mezi řadou novinek, které tu mohou letos návštěvníci využívat, patří například nové odpočinkové zázemí s dětským koutkem, bistrem a bezbariérovými toaletami v horní stanici Černohorského Expressu. Vzniklo rekonstrukcí stávajícího prostoru loni na podzim. Celková cena investice je 4,3 milionu korun, byla podpořena příspěvkem ze státního rozpočtu. „Návštěvnost se díky vysněžení sjezdovek vylepšila. Dnes je sice mlha, ale lyžaři se na hory vypravili," informovala včera o situaci Zina Plchová. Připomněla, že se startem sezony bylo obnoveno večerní lyžování na Protěži a na sjezdovkách Javoru. „Při večerním lyžování je parkování zdarma a zájemce ke sjezdovce zdarma dovezou i skibusy," doplnila Zina Plchová. Večerního lyžování si mohou lyžaři užívat i ve Velké Úpě.