„Vlajku nám věnovala návštěvnice z Hradce Králové. Její otec pracoval dlouhá léta jako lékař v Janských Lázních. Prapor mu dali italští pacienti, kteří se tam léčili a byli vpádem vojsk Varšavské smlouvy zaskočeni,“ oznámil zástupce ředitele muzea Ondřej Vašata.

Italští pacienti nebyli v Krkonoších až takovou vzácností. Možná i proto pro investora (Československé státní lázně) postavila na sklonku sedmdesátých let za 20 měsíců firma Feál z italského Milána dětskou léčebnu Vesna.

Srpen 1968 v Trutnově.
O silném odporu obyvatel Trutnova vědělo i obávané ústředí v Moskvě

Další novinkou ve sbírce muzea je zhruba desetiminutový film, který zachycuje dny okupace. „Získali jsme ho teprve před pár dny. Jsou na něm záběry z Polské ulice, ale i z Poříčí, okrajové části města, což je velice cenné. Dokument přetáčíme, veřejnosti ho určitě promítneme, nejpozději při dalším výročím srpnové okupace,“ ujistil Vašata.

Fotografie hořících barikád a tanků, letáky, dobový tisk a dokumenty připomínající dramatické události srpna 1968 ukazuje muzeum ve výstavě nazvané Trutnov - mrtvé město. Přístupná je denně kromě pondělí, a to až do neděle 30. září.

O mimořádná vydání novin byl v prvních dnech okupace velký zájem.
Boj s tankem: Na pionýru s novinami v ruce