VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Unikátní nález! Zatopený sklep odhalil pravěkou amforu

Trutnov - Dům Josefa Beneše v historickém centru Trutnova možná posune dějiny města. Při opravě zatopeného sklepa dělníci objevili keramické nádoby, část z nich by měla pocházet až z doby bronzové.

12.3.2017
SDÍLEJ:

Dům Josefa Beneše v historickém centru Trutnova možná posune dějiny města. Při opravě zatopeného sklepa dělníci objevili keramické nádoby, část z nich by měla pocházet až z doby bronzové.Foto: DENÍK/Jaroslav Pich

„Je pravděpodobné, že původ alespoň jedné z nalezených amfor můžeme datovat až do roku 900 před naším letopočtem," potvrdil Ondřej Tůma, archeolog Muzea Podkrkonoší v Trutnově. Jednalo by se o nejstarší dochovanou keramickou památku, která se pod horami našla.

Havárie vody a sesouvání historického domu Josefa Beneše v centru města zřejmě přispějí k tomu, že se budou měnit trutnovské dějiny. Při odstraňování škod po pádu části sklepa a jedné z kleneb narazili dělníci na unikátní nález.

V zavalených historických útrobách domu objevili zachovalé keramické nádoby. Podle archeologů pochází z pravěku, konkrétně z mladší doby bronzové. Mohou tak být až 3 tisíce let staré.

„Stavebníci narazili na keramické nádoby, které jsou navíc ve velmi dobrém stavu. Ve většině případů se jedná o středověké až novověké nádoby, našla se tu ale i drobná amfora, která typologicky odpovídá období pravěku. Konkrétně době bronzové," překvapil Ondřej Tůma, archeolog Muzea Podkrkonoší v Trutnově. Podle jeho prvotního ohledání je možné stáří nálezu určit až k roku 900 před naším letopočtem.

Unikátní nález! Zatopený sklep odhalil pravěkou amforu

NÁLEZY HISTORICKÝCH PŘEDMĚTŮ NEKONČÍ

Amfora, jejíž lehká deformace by podle Tůmy mohla vzniknout například při pálení, je jedním z nejstarších nálezů na území Trutnova. „Pokud bychom našli další podobné předměty, mohli bychom to brát jako důkaz existence řemeslné výroby ve městě v tomto období. Zatím se ale spíše dohadujeme," vysvětluje Ondřej Tůma. „Archeologické nálezy nejsou v historické části Trutnova žádnou vzácností. V tomto případě jde ale určitě o unikát. Žádný jiný keramický předmět tohoto stáří zatím nemáme. Pokud něco z této doby ve městě nacházíme, jedná se většinou o kov, nikoliv o keramiku," vysvětluje trutnovský archeolog.

„Při statickém zajišťování podloží jsme v průběhu týdne našli spoustu předmětů. Od hrnků, baněk, nožičkových kotlíků, objevily se i amfory nebo formy pro odlévání plastik," objasnil Martin Zeman, jehož firma statické zajištění poškozené budovy provádí. „Voda prorazila nosné pilíře, stěny se vyvalily a dva sousední domy klesají do sebe. Zajišťujeme teď podloží, aby nedocházelo k dalším škodám," vysvětlil Zeman.

Tisíce let staré artefakty objevil Radek Vrba, jeden ze Zemanových zaměstnanců. V průběhu týdne se pak objevovaly další a další předměty. Zatím poslední z nich ve zdi objevil sám Zeman v pátek odpoledne. „Při práci se s různými nálezy střetávám často. Takto staré věci jsme ale ještě nenašli," je stále překvapený Martin Zeman. Jeho firma v roce 2013 stála také u unikátního nálezu mincí v úpické Dřevěnce, kterou tesaři renovovali.

VODA PODEMLELA BÝVALÝ MUNIČNÍ SKLAD

Dům, který společně se sousední trutnovskou galerií patří k nejstarším kulturním památkám v Trutnově, koupil Josef Beneš před 25 lety. S manželkou si zamilovali jeho klenby a postupně ho renovovali.

„S archeologem jsme se shodli, že se tu nachází nejstarší dochovaná klenba v Trutnově. Byla součástí historických hradeb a starého muničního skladu z 15. století. Zrovna jsme opravovali omítky a po té dlouhé době jsem konečně započal s úklidem sklepa. A po čtrnácti dnech přišla tahle pohroma s vodou a s padajícími zdmi. Voda podemlela starou sapu, spojovací zákop mezi dvěma domy," vysvětluje smířeně Josef Beneš, jak k havárii došlo. Sám jako stavební inženýr na průběh oprav může dohlížet.

A jak se dívá na historické předměty, které se v jeho domě objevily? „Ta doba, z níž by měly nálezy být, mě překvapila. Ale aspoň se v Trutnově díky té nešťastné události hýbe historie. Nikdy jsem neměl tušení, že by se tu mohla najít takhle stará věc. Moc se mi tomu nechce věřit ani teď, ale od toho jsou odborníci, tak jim budu rád věřit. Alespoň nějakou zajímavost v tom neštěstí tady mám," usmívá se trpce Josef Beneš.

Autor: Jaroslav Pich

12.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trutnov před svátky: Malé adventní trhy v Uffu, vánoční trhy na Krakonošově náměstí.
41

Trutnov zahájil vánoční trhy

Poslanec Zdeněk Ondráček
AKTUALIZOVÁNO
2

Ondráček nebyl zvolen do čela komise pro GIBS. Chybělo mu devět hlasů

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

Stacionář rozšiřuje služby, hitem je cvičný byt s vařením a žehlením

Trutnov - Službu pro dvě nové cílové skupiny umožní již zanedlouho Stacionář mezi mosty Trutnov.

Horňák cup rozehraje jubilejní desátý ročník

Trutnov – Pátečním podvečerem po roce znovu začnou boje o celkové prvenství na populárním turnaji v malé kopané, který už roky nese název Horňák cup. V tělocvičně při ZŠ Mládežnická v Horním Starém Městě půjde letos o jubilejní 10. ročník turnaje.

Tříletý polobezdomovec a brutální agresor v tramvaji: Prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 14. prosince 2017.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT