Přijatých je sice asi o stovku méně než loni, to se ale podle nového rektora Zdeňka Kůse dalo očekávat. „Souvisí to s demografickým vývojem v celé zemi,“ vysvětlil. Za posledních pět let se univerzitě ovšem podařilo počet studentů o pětinu zvýšit.

Pro ty, kdo se rozhodnou studovat na některé z jejích šesti fakult nebo na Ústavu zdravotnických studií, je připraveno několik novinek. Především se jedná o novou budovu Centra pro nanomateriály, největší investici v téměř šedesátileté historii školy.

Budova plná špičkových přístrojů i odborníků bude stát přes 800 milionů korun a dotují ji evropské fondy. „Základní kámen takzvané budovy L položíme 14. října,“ řekl rektor Kůs.

Další investicí, která ovšem zatím uvázla na mrtvém bodě, je stavba budovy G. „Zde by měla sídlit fakulta strojní a fakulta pedagogická. Nemáme ale zatím stavební povolení,“ uvedl rektor.

Na měnící se podmínky trhu reagují jednotlivé katedry i nabídkou nových studijních programů. Žhavou novinkou jsou programy zaměřené na nanomateriály, které v současnosti studuje asi padesát lidí. „To je optimální počet,“ řekl rektor katedry mechatroniky Václav Kopecký. „Nově zavádíme mezinárodní projekt pro nejlepší studenty, kteří budou moci vycestovat do francouzského Toulouse,“ dodal.

Matyáš Taller