Poslední dějství firmy Thermolast v Dětřichově, která dosud dluží lidem mzdy za srpen a utlumila výrobu, přineslo nečekané drama. Do fabriky vnikli oknem dva neznámí muži v kuklách a ztloukli dva vedoucí pracovníky firmy. Jeden z nich se chtěl před útočníky zachránit a vyskočil z okna. Přivodil si tak vážné zranění nohy. Případ šetří kriminální policisté.

„K této události došlo v neděli 3. října večer. Maskovaní útočníci ihned po incidentu utekli. Motiv fyzického napadení zatím neznáme, ten zjišťujeme. Současně kriminalisté pátrají po obou pachatelích. Muž, který sám vyskočil z okna, se nyní léčí s vážným zraněním v nemocnici,“ upřesnila tisková mluvčí krajského ředitelství policie Vlasta Suchánková.

Jak doplnila mluvčí, incident šetří kriminalisté jako podezření z trestného činu vydírání. Pokud policisté pachatele dopadnou, hrozí jim trest odnětí svobody od šesti měsíců až do čtyř let.

Incident potvrdil také krizový manažer firmy Marek Vlasák. „Napětí mezi lidmi roste, emoce jsou obnažené. Jeden z napadených mužů byl mou pravou rukou. Útočníci údajně při tom, jak naše pracovníky tloukli, mlčeli. Nic neviděli a ani neslyšeli další zaměstnanci, kteří zrovna ve fabrice byli. Těžko říci, co maskované muže k napadení vedlo,“ řekl Marek Vlasák.

Výrobce plastových dílů pro automobily Thermolast nyní vyrábí v nouzovém režimu, jen menší zakázky. Z původních 120 zaměstnanců jich momentálně chodí do práce jen kolem dvaceti.

Podle jedné zaměstnankyně, která si nepřála uvést jméno, jsou na tom lidé psychicky hodně zle. Firma jim dosud dluží výplatu za srpen a není žádná naděje, že pracovníkům vůbec nějaké peníze dá. „Sama jsem dala výpověď, protože jsem si práci našla. Ještě vím o asi čtyřech lidech, kteří jsou na tom podobně. Ostatní půjdou na úřad práce,“ řekla žena.

Lidi jsou psychicky na dně

Podle krajského šéfa Asociace samostatných odborů Milana Šubrta se majitel firmy zaměstnanců elegantně zbavil. Donutil je, aby sami dávali výpověď, tudíž jeho nebudou stát žádné odstupné. Jak uvedl, pracovníci mohou podle zákona poslat firmu do konkurzu až po uplynutí 30 dnů od termínu výplaty. Což bude 15. října. Pak by jim ušlou mzdu mohl vyplatit úřad práce, tedy stát. „A mezitím můžou umřít hlady. Řada z nich byla vytopená, mají půjčky, potřebují každou korunu. Jsou úplně na dně,“ zdůraznil Milan Šubrt. „Zákon o insolvenci je nastavený tak, že chrání tuneláře. Je vidět, jak naši poslanci myslí na obyčejné lidi,“ rozzlobil se.

Firma se nechová korektně ani k lidem, kteří pro ni léta pracovali, a ani vůči úřadu práce, jak vysvětlila ředitelka Úřadu práce v Liberci Kateřina Sadílková. „Jsme ochotní pomoci. Můžeme poslat přímo do fabriky naše zprostředkovatelky, které lidi zaevidují. Tak vše urychlíme. Každá firma, která se ocitne před bankrotem, by se měla urychleně spojit s úřadem práce. Thermolast ale mlčí, o nic nás oficiálně nepožádal, a my vlastně ani neznáme počet zaměstnanců,“ prohlásila Kateřina Sadílková. „Úpadek firmy je pro Frýdlantsko velkou ránou. Dopad bude mít i pro státní rozpočet, když budeme platit za majitele dlužné mzdy,“ doplnila.

Vydírají dopravce

Pád podniku může přinést likvidaci i místním živnostníkům. Hlavně dopravcům dluží Thermolast miliony korun. Několik z nich se spojilo a po neděli pošlou fabriku do konkurzu. „Vozil jsem jim zboží 16 let. Platili mi čím dál hůř, v poslední době jenom naftu. Teď, po nedělním incidentu, si firma najala ochranku, a ta odmítá vrátit zákazníkům jejich vlastní formy, pokud za ně nezaplatí. Je to vydírání, zákazníci museli složit vysoké částky, aby si mohli odtud odvézt vlastní majetek. V pondělí posíláme Thermolast do insolvenčního řízení,“ uvedl dopravce Milan Hanzl, jemuž firma dluží 1,1 milionu. Pokud peníze nedostane, jeho živnost se zhroutí.

Zuzana Minstrová