Stezku slavnostně otevřeli Květa Ležovičová z Centra rozvoje Česká Skalice, úpický starosta Jaroslav Hůlek a Iljana Beránková z občanského sdružení Ruka.

„K nápadu vytvořit naučnou stezku mě inspirovala paní učitelka Alena Kadaníková, která v roce 2007 dala se žáky dohromady frotáže kůry dřevin z této lokality a listy. Pracovali jsme pouze na tom, jak toto přírodní bohatství prezentovat veřejnosti,” uvedla Beránková.

Alena Kadaníková při otevření stezky podotkla, že k tomu, aby měla ráda přírodu, byla vedená rodiči a do přírody hodně chodila i s manželem. „Lesopark Dlouhé záhony jsem hodně navštěvovala také se školáky a stále jsme zdokonalovali naše znalosti o místních rostlinách. Je zajímavé, že na tak malé ploše je bezmála čtyřicet druhů dřevin,” poznamenala a pokračovala: „Město si stezku zaslouží. Kdo se tu narodil, rád se sem vrací, především kvůli přírodě. Byla bych ráda, abyste si stezku prošli víckrát, protože u nás se vždy říkalo, že můžete jít stokrát na jedno místo a vždycky tam a objevíte něco nového a krásného.

„Jsem rád, že takováto aktivita ve městě vznikla. Je třeba vyplnit volný čas občanů. Určitě si obyvatelé Úpice alespoň jednou stezku projdou a zkusí najít nějaký strom. Myslím si, že ji dobře budou využívat místní školy,” konstatoval úpický starosta Hůlek.

Trasu naučné stezky lemují informační panely. „Na tabulích jsme použili mimo jiné výrok Karla Čapka, který hovoří o vztahu člověka k přírodě. Kdo nenajde krásu v kameni, o přírodě příliš neví. Je tu také úryvek z jeho Zahradníkova roku, v němž se mluví o tom, že v přírodě jsou skřítkové, a to na loukách, pasekách nebo polních cestách. Nechybí ani citát Bohumila Hrabala ´Kdo žije v přírodě a s přírodou, trvale se přiblble usmívá´, nebo citát Václava Havla,” uvedla Alena Kadaníková.

Celá akce se uskutečnila v rámci Dne stromů. „Jednalo se o třetí úpickou akci tohoto typu. Během dne jsme například vysadili tři jilmy v lokalitě u první tabule na naučné stezce. Stromy jsme vybrali i podle toho, že letos je rok jilmu. Na Speciální základní škole Augustina Bartoše je také instalovaná výstava Zeleň pro život, dále výstavka prací od žáků školy,” konstatovala Iljana Beránková, která je jednak členkou občanského sdružení Ruka, jednak zaměstnankyní Centra rozvoje Česká Skalice.

Centrum od začátku roku pracuje na projektu Stezky za poznáním. V jeho rámci vznikla i nauční stezka v Úpici. Samotná realizace projektu trvala několik měsíců a přišla na zhruba sto tisíc korun bez daně. Finančně akci podpořilo ministerstvo pro místní rozvoj a Královéhradec­ký kraj. „Moc mě těší, že se stezka otevírá v momentě, kdy máme nejen v České republice slavnost stromů, kterou kdysi vymysleli v Americe. Po roce 1989 ji vzkřísil docent Větvička a v České Skalici jsme ji začali slavit v roce 2003. Jsem ráda, že i v Úpici se slaví Den stromů,” uvedla Ležovičová.

Ta také jako předsedkyně občanského družení představila Centrum rozvoje Česká Skalice. „Již od roku 2003 se snažíme napomáhat rozvoji venkovských regionů, obcí a měst s krokem k udržitelnému životu. Sídlíme ve vile Čerych v České Skalici, z níž jsme vybudovali vzdělávací středisko. Kromě neziskových aktivit se zaměřujeme na projekty k získání finančních prostředků,” vysvětlila Květa Ležovičová a pokračovala: „Máme regionální informační centrum, rozvojovou agenturu, nejvíce se ale věnujeme právě získání finančních prostředků na rozvoj regionu. Pracujeme nejen na území Královéhradeckého kraje, ale věnujeme se i projektům přeshraničním.”