Roubená stavba byla na počátku století v havarijním stavu a zdálo se, že její zkáza je neodvratná. Po devíti letech náročné komplexní obnovy byla loni otevřena pro veřejnost. Podařilo se zachránit ojedinělý dřevěný dům, symbol města.

Dům čp. 92 v Úpici, nazývaný Dřevěnka, je jedním z nejstarších a největších českých maloměstských dřevěných domů, který se navíc dochoval v relativní úplnosti a autentičnosti z doby výstavby na začátku 17. století. Objekt je národní kulturní památkou, která je mimořádně zajímavá svým blízkým vztahem k lidové architektuře, respektive skupině našich nejstarších vesnických domů z 16.až 17. století. Pozoruhodná je i jednoduchým, rustikálním tesařským provedením, které je prakticky bez výzdobných detailů.

Veškeré tesařské práce na Dřevěnce prováděla firma TES-78 mistra Martina Zemana z Žacléře. Zajímavostí je, že zástupcem investora byl vnuk dřívějšího majitele pana Jindřicha Kuťáka. V Dřevěnce vznikla živá zážitková expozice skanzenového typu, která návštěvníky vtáhne do života na malém městě v 2. polovině 19. a 1. polovině 20. století. Nachází se zde také víceúčelová společenská místnost, informační centrum či expozice věnovaná provedené obnově.

Hlasovat pro udělení ceny lze na https://www.npu.cz/pamatky-dekuji.

Připomeňme, že porota soutěže Dřevěné stavba roku letos památku vyhlásila jako vítěze kategorie Roubenky a sruby.