Poté, co majitel psa zjistil, že Džany utekla, kontaktoval Městskou policii Úpice. Doufal, že fenu již někdo našel. Strážníci po ní začali pátrat společně s majitelem. Do hledání zapojili i služebního psa, fenu Reggi.
„Pátrání bylo těžké, protože informací bylo málo. Komplikovalo ho také počasí a fakt, že venku byla už tma. Za celou noc nebyl v události žádný posun a všichni se začínali obávat nejhoršího. Hned vedle pneuservisu je totiž rozvodněná řeka Úpa a po několika metrech splav,“ líčila případ Andrea Pelcová, která pracuje jako strážnice u Městské policie Úpice.
Zoufalá majitelka chovatelské stanice, ze které briardka pochází, další den soukromě kontaktovala psovoda městské policie s prosbou o další pomoc. Strážník se vydal mezi nočními službami opět prohledávat terén se služebním psem. O pomoc požádal také místní pejskařskou komunitu, která se také zapojila do hledání.
Skupina pročesala další kilometry okolního terénu a začalo se opět stmívat. Psovod se rozhodl vrátit do areálu pneuservisu a znovu prověřil situaci. Majitel i dobrovolníci už prohledávali pneuservis několikrát, ale bez výsledku. Nacházelo se tam větší množství vraků, proto psovod vypustil psa, aby propátral celý areál. V tom zaslechl bázlivý štěkot. „Za auty vykoukla briardka, která strávila 23 hodin promáčená ve sněhu pod jedním z vozů. Na místo byl přivolán majitel, který se slzami v očích vítal svou fenku Džany. Bylo to radostné shledání,“ popsala šťastný konec Andrea Pelcová.
„Chovatelka vypsala za nález feny odměnu 10 000 Kč, kterou jsem samozřejmě odmítla,“ dodala úpická strážnice Andrea Pelcová.
Briard je velké psí plemeno, jedno z mnoha honáckých plemen. Briard je známý už po staletí. Karel Veliký, Napoleon, Thomas Jefferson, Lafayette a Kellerovi, ti všichni měli briarda. Tohoto starobylého pasteveckého psa také využívala francouzská armáda jako hlídače, posla a vyhledávače zraněných vojáků díky jeho dobrému sluchu. Briard se stal známým po výstavě psů v Paříži v roce 1863 zásluhou vylepšeného vzhledu dosaženého křížením s beauceronem a pudlem. Za jméno vděčí Aubrimu z Montdidieru, člověku, který doufal, že vlastní prvního briarda, nebo francouzské provincii Brie, ačkoliv z ní asi nepochází. Ještě dnes slouží jako pastevecký pes, stejně jako vyhledávaný společník. Některé z jeho skvělých vlastností se využívají u policie, armády, na statcích s dobytkem, na pozemcích, které je potřeba hlídat. V současnosti populace briardů roste. Vědci tvrdí, že je příbuzný s berger picardem.
Zdroj: Wikipedie