Na téměř dvě hodiny se v minulém týdnu protáhlo rokování úpických zastupitelů a občanů. Tématem diskuse se stal bod, který měl znovu posunout přestavbu domu na náměstí T. G. Masaryka, k němuž má být přistavěn objekt nový. Realizování akce, kterou město připravuje už několik let, bude však nyní pozastaveno.

Zastupitelé se totiž na veřejném zasedání nedohodli ani na její realizaci, ani na tom, že projekt shodí ze stolu. Koalice nezískala pro svůj projekt dostatečnou podporu, opozice pro jeho svržení také ne.

„Mrzí mě, že ve skupině třinácti lidí se nejsme schopni na téhle věci domluvit. Opravdu je škoda, že kvůli tomu vznikly rozepře mezi zastupiteli i mezi občany," řekl na úvod bouřlivé diskuse Martin Dytrych, jeden z podporovatelů výstavby kulturního zázemí. V nových objektech mají vzniknout prostory pro městské muzeum a galerii, pro zájmové organizace nebo pro městské kulturní středisko. Náklady se mají vyšplhat k hranici zhruba 30 milionů korun.

ŽENY SE ZDRŽELY

Klíčovou roli sehrály minulou středu jediné dvě ženy v zastupitelstvu. Obě se totiž hlasování zdržely. Ačkoliv Jana Kulhánková výstavbu domů na náměstí od začátku podporuje, tentokrát ruku pro další postup v realizaci výstavby nezvedla. Podobně jako Jana Kadaníková.

„Každé hlasování bylo půl na půl. Celá diskuse se táhne už hrozně dlouho a přibývá jak pozitivních, tak ale i negativních ohlasů. Mrzí mě, že když jsme pořádali veřejnou debatu, mnoho občanů města nedorazilo vyjádřit svůj názor, i když jich jsou sociální sítě plné," řekla Jana Kulhánková. „Jsem pro, aby se domy postavily. Organizace a lidé, které tu mají najít nové zázemí, ho skutečně potřebují a za svou dosavadní práci si tyto prostory i zaslouží. Nyní se ale kloním k tomu, abychom nespěchali. Zvažme klidně všechny možnosti, abychom pak nemuseli litovat," vysvětlila své stanovisko.

Někteří ale pochopení pro tento postup neměli. „Domy se kupovaly s jasným záměrem. O tom, co bude jejich součástí, rozhodla komise, v níž mohl být každý. Já nechápu, o čem se ještě máme bavit," nelíbilo se ale místostarostovi Úpice Karlu Šklíbovi. „Doporučil bych každému, aby se zašel podívat do nevyhovujících prostor těch institucí, kterým chceme tímto projektem pomoci. Muzeum, televize i divadlo nám dělají reklamu po republice a přinášejí hodnoty, z nichž mohou žít i další generace. Je ostuda, že lidé, kteří v nich pracují, nemají odpovídající zázemí," dodal Karel Šklíba.

Mnohaměsíční diskuse, které často opepřily i osobní výlevy na opačnou názorovou stranu při veřejných zasedáních, nebaví ani samotnou ředitelku úpického muzea. Jana Nešněrová už dříve přiznala, že ji celá situace mrzí. „Projekt byl od začátku koncipovaný tak, aby lidi spojoval. Bohužel se dosáhlo na úplně rozdílný výsledek. Zastupitele i veřejnost rozdělil. To je mi hrozně líto," sdělila Nešněrová před časem v rozhovoru pro Krkonošský deník.

NOVÉ HLASOVÁNÍ?

Tak jako tak, projekt nyní nemá zelenou ani červenou. „Zda se v něm bude pokračovat, nevím. Nejsem jeho předkladatel. Musíte kontaktovat místostarosty. Je na nich, zda návrh předloží znovu," sdělil starosta Úpice Jaroslav Hůlek, který sám opět hlasoval proti realizaci. Karel Šklíba ani Radim Fryčka ovšem na telefonické výzvy redakce Krkonošského deníku nereagovali.