V klání jednotlivců z celé republiky, kde bylo hodnoceno 56 vzorků, se naši reprezentanti umístili v první desítce a celkovým součtem bodů za hodnocené vzorky tak pro Mykologický klub Úpice vybojovali krásné stříbrné ocenění. Je to v rámci republiky velký úspěch a svědčí o tom, že reprezentujeme dobře své město. Díky Pospíšilovým jsme několikrát už v soutěži zvítězili a jednou jsme dokonce měli v držení putovní pohár,“ informoval jednatel klubu Petr Žáček.

Zmínění houbaři skutečně nejsou v soutěži žádnými nováčky. Například Marie Pospíšilová z ní má na kontě už čtyři zlatá umístění a třikrát byla stříbrná. V roce 2009 byla u příležitosti životního jubilea navíc oceněna vyznamenáním Zlatý Cantharellus. Nejvyšší ocenění svého druhu uděluje Česká mykologická společnost. Nálevy jsou pro houbařku koníčkem. „Každý si myslí, že dělám nějaký extra tajný nálev, ale já se s receptem netajím. Nic na tom není a vyrábím ho každý rok stejně,“ svěřila se včera úspěšná houbařka z Radče.

„Jediné rozdíly jsou snad v druzích octa nebo cukerinů. Vlastně jsem recept původně dostala na okurky. Všem chutnaly, tak jsem ho na houby zkusila a mělo to úspěch. Od té doby se synem na soutěže jezdíme pořád. Někdy uspějeme, jindy ne, ale baví nás to,“ popsala Marie Pospíšilová.

Do nálevu nakládá slizáka mazlavého a krásnoporku mlynářku. Její syn se účastnil se směsí hřibovitých hub. „Mlynářka má krásné bílé zbarvení, je tužší, takže mi pro nakládání vyhovuje. Většinou roste v podhorských lesích od léta do října,“ dodala houbařka. Název si prý houba vysloužila svým zbarvením, připomínajícím bílou mouku.

Nálev na houby nebo okurky: 1,75 litru vody, 0,5 litru osmiprocentního octa, 6 dkg soli, 16 dkg cukru, 3 bobkové listy, 3 až 4 kuličky nového koření, 5 kuliček pepře, lžička hořčičného semínka a půl lžičky koriandru. Nakonec se přidá 22 tabletek cukerinu.