Přes počáteční nesnáze se jim podařilo dosáhnout včas pozorovacího stanoviště v Argentině, zhruba 60 kilometrů východně od El Calafate, ve výšce přes 500 metrů nad mořem. Mohli se tak připravit na pozorování zatmění.

Místo zvolili po třídenním zkoumaní terénu vzhledem k plánovaným experimentům. Podařilo se jim překonat výšku před nimi ležícího pohoří And tak, aby mohli pozorovat úplné zatmění v celém jeho průběhu. Vzhledem k poloze jejich pozorovacího stanoviště až na samém konci pásu totality bylo zatmění pozorováno jen několik minut před západem Slunce.

Fotografie, kterou výprava včera poslala do své mateřské úpické observatoře, je pořízena digitálním fotoaparátem pomocí širokoúhlého objektivu. „Na snímku je tak zachycena oblast velmi vzdálené korony a světlo rozptýlené na prachu a mikročásticích, ležící podle ekliptiky, tedy v rovině sluneční soustavy. Proto byla zvolena netradiční orientace snímku, která preferuje právě směr ekliptiky tak, aby ležela na diagonále obrázku.

Na snímku je krasně vidět kuželovitý měsíční stín na konci zatmění, který pokrývá oblohu. Na obzoru jsou vidět profily andských vrcholků, od kterých jsme byli vzdáleni něco přes 100 km,“ popisují členové expedice. Detailnější snímky budou k dispozici po zpracování filmového materiálu v České republice kam se výprava ve složení Eva Marková, Marcel Bělík a Ladislav Křivský vrátí koncem týdne.