Zimní počasí je rozmarné, dobře upravit stopy pro běžecké lyžování není jednoduché. A ani levné. Mnohým je to však jedno.

Například oblíbenou trasu ze Žacléře na Rýchorskou boudu dokáže zničit jedno auto. V neděli předešlého víkendu se od zámku vydal k Hubertusce terénní Defender a po předchozím sněžení dobře upravenou trať doslova zoral.

Mají povolení

„Kvůli tomu, že si pár lidí chce vyvézt věci na chalupu, zkazí radost desítkám či stovkám lidí, kteří sem na běžky chodí. Není to první případ a určitě ne ani poslední," říká Milan Melesík ze Žacléře, který se tady často pohybuje.

Cesta je součástí Krkonošské běžecké magistrály, která vede až do Harrachova. Úpravu provádí rolba Správy KRNAP z Rýchorské boudy. „Lidé ale mají na horách svůj majetek a mají právo se k němu dostat. K vjezdu na území parku mají povolení, to platí i v zimním období. Žádné omezení tam není. Na druhou stranu ale často poničí nákladně upravené trasy. Co se týká lesní techniky, případně vozidel Správy národního parku, existuje dohoda, která v zimní sezóně omezuje jízdu v těchto úsecích na minimum. Pokud k tomu dojde, je to jen v opravdu nutných případech," říká mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný. „Jak přesně po právní stránce by se tohle řešilo v souvislosti se soukromými osobami, nedokážu odhadnout," dodává.

„Stačilo by používat zdravý rozum, pak bychom takovéhle případy vůbec nemuseli řešit," konstatoval lakonicky žacléřský starosta Miroslav Vlasák.

Problémy s údržbou stop se občas nevyhnou ani Jestřebím horám. „Sněhu je letos celkově pomálu a občas nám tam nějaká auta najela. Jak návštěvníků, tak lesníků. Ti ale potřebují přístup ke krmelcům. S majitelem polesí se snažíme vzájemně si vyhovět a k oboustranné spokojenosti to zatím klape. Rozdílný názor na užívání upravených tras ale máme s mushery. Ti když se po nich přeženou, tak to úplně nejlepší není," říká starosta Rtyně Zdeněk Špringr, který se na úpravě stop v regionu výrazně podílí.

Pěší, pes i kůň

S poškozováním tras mají zkušenosti třeba i v Čisté u Horek. „V okolí obce máme jak stopy udržované technikou dolnokalenského Sokola, tak stopy prošlápnuté samotnými běžkaři. V poslední době se však stávají terčem devastace především chodci, ale i psy nebo koňmi. Běžkařská stopa má sloužit pro lyžaře, nikoli jako chodník pro venčící pejskaře, jejich čtyřnohé svěřence, nebo jako hipostezka. Údržba stop není zadarmo a každý výjezd na úpravu trati je potřeba zaplatit," říká starosta Čisté u Horek Ladislav Jiřička.