Na šest kilometrů dlouhou trať vyrazilo za proměnlivého počasí 62 běžců, nejrychlejší byl Jiří Kysela. Na “desítku“ vyběhlo 23 sportovců, vyhrál Matyáš Zieris. Na patnáctikilometrové trati bylo 11 běžců, zvítězil Lukáš Bouček. „I když se běhu pro Ladunku zúčastnilo o trochu méně lidí než obvykle, považujeme akci za úspěšnou,“ přiznala Chrástková.

Ještě před samotným během se povedlo vybrat přes 50 tisíc korun, dalších asi 18 tisíc se vybralo při Běhu Dobrého Draka. Minimální startovné činilo 200 korun. Organizátoři věří, že do konce května ještě přistanou na účtu pro Ladunku další peníze. Chtějí se co nejvíc přiblížit magické částce 100 tisíc. „Stotisícová hranice je zdánlivě daleko, ale pojďme ještě Ladunce poslat nějaký příspěvek na transparentní účet a třeba se společně ke sto tisícům přiblížíme!“ vyzvala Chrástková.

Atraktivním exponátem na speciální výstavě bylo například dřevěné uchycení lustru pocházející z bývalé Etrichovy vily čp. 11 v Trutnově z období kolem roku 1893.
Co exponát, to unikát. Muzeum ukázalo, co mu loni přibylo do sbírky

Ladunka se narodila předčasně ve 30. týdnu těhotenství. Po porodu vážila pouhých 1300 gramů, navíc musela přestát krvácení do mozku. Ihned po narození cvičila Vojtovu metodu, a když jí byl rok, byla s maminkou na léčebném pobytu v lázních, kde jí byla diagnostikována dětská mozková obrna s pravostrannou hemiparézou.

V lázních se Ladunka poznala s fyzioterapeutem, se kterým cvičí dodnes Bobath metodu, a která jí velmi pomáhá. Fyzioterapeut za ní jezdí čtyřikrát týdně domů. Stejně jako specialistka na canisterapii a ergoterapii.

Vojenská vozidla na Stachelbergu.
Pevnost Stachelberg v obležení. Sjela se tam vojenská technika

“Cvičení a terapie jsou velmi nákladné, ale Ladunka po nich dělá velké pokroky. Před časem začala chodit, a i když se ještě bojí a moc toho neujde, pohyb jí dělá šťastnou. Ještě Ladunka potřebuje rozcvičit pravou ručičku, která jí zatím nefunguje,“ dodala Martina Chrástková.

Mohlo by vás také zajímat: Místní si oddechli. Město koupilo v Peci pod Sněžkou budovu České pošty i s byty

Zdroj: Deník/Jan Braun