„Například v Úpici ji najdete na budově tiskárny Tisk Ofset, Základní školy Úpice-Lány, kanceláře Místní akční skupiny, na kulturním klubu Pálenka a po čtyřleté pauze se k akci přidalo i městské zastupitelstvo. A tak bude možné vlajku spatřit i na budově radnice," připomněla Kateřina Valdová z MAS Království – Jestřebí hory.

Největší město regionu, Trutnov, se k akci připojuje mnoho let. „Vlajku jsme před radnicí vyvěsili již v pondělí odpoledne," informovala Veronika Svobodová z městského úřadu.

Vlajka pro Tibet zavlaje v České republice už podvacáté a letos v rekordním počtu. Připojí se 681 obcí, měst či městských částí. V Královéhradeckém kraji 112.

„Akci vnímáme ve dvou rovinách, historické a současné. Z pohledu historie českého národa je naší povinností projevit solidaritu s jiným okupovaným národem. Soucítíme s národem, kde se pro svobodu obětovalo už 137 lidí stejným způsobem jako u nás Jan Zajíc a Jan Palach. Připomínáme tak, že i my jsme byli okupovaným národem a byla nám vyjadřována podpora svobodné části světa, až do sametové revoluce v listopadu 1989. Kampaň je zároveň odrazem hodnot naší současné svobodné společnosti, která se nebojí vyjádřit svůj nesouhlas s porušováním lidských práv v Tibetu, a to i přesto, že někteří naši vrcholní politici se přiklánějí k politice komunistické Číny, kterou nám dokonce dávají za vzor," uvedl Lukáš Eršil, koordinátor akce. 

Kdo se připojil?

Černý Důl, Dolní Kalná, Dubenec, Dvůr Králové nad Labem, Horní Maršov, Hostinné, Chvaleč, Janské Lázně, Libotov, Pec pod Sněžkou, Prosečné, Rtyně v Podkrkonoší, Trutnov , Úpice, Vrchlabí, Žacléř, Správa KRNAP