Ne každá rodina může mít doma psa. Útulek jim nabízí řešení. Zájemci si tam mohou přijít vypůjčit psa a provětrat ho. ,,S lidmi, kteří k nám chodí venčit psy, máme dobré zkušenosti, tak jako některé jiné útulky nesepisujeme žádné smlouvy. My zatím lidem věříme. Jen požadujeme věk nad osmnáct let, nebo děti v doprovodu rodičů. Jsme rádi, kdykoliv někdo přijde psům protáhnout tlapy," říká pracovnice útulku Daniela Hoblová.

Psí útulek stál v roce 2002 na zelené louce. Po vystavění ohrad, stájí a cvičiště pro psy zde začala působit i jiná sdružení. Vše pod názvem Nový svět. Dnes je součástí areálu útulek, kynologický klub, kynologická organizace a jezdecký oddíl.

Útulek pro nalezené psy funguje od roku 1999 a momentálně v něm bydlí asi dvacet pět čtyřnohých obyvatel. Po příjmu je ošetřovatelé odčerví, odbleší a po pěti denní karanténě i očkují. Dokonce od října roku 2008 dostávají nalezenci i čip. ,,Čipujeme je, protože pokud se pak novým majitelům zaběhnou a policie je odchytí, rychle zjistí, komu patří. Psi se takzvaně "přečtou". Zařízení na přečtení čipu máme my, nebo právě policie. Tím se celý proces vrácení urychluje," oznamuje Daniela Hoblová.

Procházky se členy kroužku

Jak vypadá den pro psy v útulku? V zimě mají podestláno pilinami, v létě jim ošetřovatelé kotce myjí vodou. Během dne se hafani střídají ve výbězích, kde mají volný pohyb. Několikrát týdně chodí na procházku se členy pejskařského kroužku do města nebo okolní přírody.

"Psi se účastní akcí pro veřejnost, tím zvyšujeme jejich možnost rychlejšího umístění k novým majitelům. Nesedí a jen pasivně nečekají v kotcích," připomíná majitel útulku Martin Antonín. A doplňuje: ..Psa si pochopitelně může osvojit každý, starší osmnácti let. Nový majitel zaplatí za veterinární ošetření pět set korun a může si psa odvést."

Pro střední, základní i mateřské školy útulek nabízí exkurze. Celoročně s tím, že program se uzpůsobí počasí a záměru prohlídky. Jde cílit na péči o psy, problematiku toulavých psů, na prevenci napadení psem.

Areál Nového světa provozuje spoustu zajímavých aktivit. Pro děti, které nemohou mít zvířata doma, je v nabídce kroužek se zvířátky. "Zájem je o deseti měsíční kurz psí školky pro štěňata. V ní se učí majitelé, jak mladé psy cvičit. Kurz začíná vždy v září," informuje Hoblová. I v průběhu roku tady pořádají zajímavé akce. V květnu byla možnost vidět trénink stopování a psů záchranářů s Pepou Bartošem. V červnu bude Mistrovství ČR border kolií a v červenci kurz psího tance. Více informací na www.novy-svet.ic.cz.

Zdeňka Kousalová