„Bylo to úplně bez problémů. Řešili jsme jen dva drobné přestupky, například odvezení nákupního koše nizozemskými návštěvníky od supermarketu směrem k Bojišti. Na festival jsme nezaznamenali žádné stížnosti občanů, a to ani na hluk, ani na rušení nočního klidu,“ řekl Deníku zástupce ředitele Městské policie Trutnov Jan Bábik. „S Obscene Extreme nemáme ani historicky žádné problémy. Se šéfem festivalu je dobrá spolupráce. Co se řekne, to platí. Mají dobrou reputaci,“ dodal Bábik.

Obscene Extreme: tvrdá hudba, nahá těla i bolest. Nejbrutálnější festival v Evropě se odehrává na trutnovském Bojišti.
Obscene Extreme na trutnovském Bojišti: tvrdá muzika, nahá těla i bolest

Byl to přitom opět festival plný extrémních zvráceností. Je hodně divoký a brutální, zhruba čtyři tisíce fanoušků nejdrsnější metalové hudby se vyřádily v areálu trutnovského Bojiště. Mimo něj se dokázaly ukočírovat.

Žádné vážnější delikty se nekonaly. „I z našeho pohledu proběhl tento festival klidně, jako každoročně. Nezaznamenali jsme žádné narušení veřejného pořádku, nebyly oznámeny ani majetkové delikty a krádeže,“ potvrdila policejní mluvčí Šárka Pižlová.

Při festivalu intenzivně spolupracují policisté s městskými strážníky. „Každé ráno probíhala schůzka, na které jsme se domlouvali. Nejbližší okolí areálu Bojiště hlídala Policie ČR, my jsme měli na starosti vnější okruh. Po dobu festivalu jsme nezaznamenali kromě dvou drobností žádný problém,“ zopakoval zástupce ředitele Městské policie Trutnov.

Na maso museli mimo areál

Starosti s návštěvníky festivalu neměli ani provozovatelé Bistra Bavendo, které sídlí naproti areálu Bojiště. Nejvíc tam frčely burgery. Ve festivalovém areálu si totiž mohli fanoušci dát jen bezmasou stravu. „Festival proběhl v klidu, návštěvníci se u nás chovali slušně, nedělali žádný nepořádek. Uvnitř mají jen veganskou a vegetariánskou stravu, tak jsme asi nejbližší podnik, kde dostali maso. Tržby byly podobné jako v minulém roce, ale návštěvníků bylo podle mého odhadu výrazně méně,“ uvedl Michal Kukrál z Bistra Bavendo.

Obscene Extreme Festival v Trutnově 2023 - středa
FOTO, VIDEO: Obscene Extreme se po roce vrátil zpět na místo činu

Pro amfiteátr trutnovského Bojiště byl pětidenní Obscene Extreme první pořádnou zatěžkávací zkouškou poté, co město do jeho opravy letos investovalo přes 10 milionů korun. Vybudovalo mimo jiné nové lavice. Nájezd fanoušků nejtvrdšího metalu opravené Bojiště ustálo a přečkalo bez úhony. „Všechno bylo v pořádku. Proběhlo to perfektně jako vždycky s tímto festivalem. Obscénní publikum je známé tím, že je spořádané, i přesto, jakou mají fanoušci vizáž,“ řekl provozovatel areálu Bojiště Roman Dorňák.

O prázdninách další dva festivaly

Trutnov čekají během prázdnin ještě dva festivaly. Punkový Pod Parou Fest se bude konat 27. - 29. července, TrutnOFF Open Air Festival se vrátí na Bojiště 17. - 20. srpna. „I na tyto festivaly budeme připraveni v podobném režimu a zajistíme bezpečnostní opatření. Podílet se na nich budou obvodní a dopravní policisté i psovodi,“ konstatovala policejní mluvčí Šárka Pižlová. „Uvidíme, jak budou tyto akce probíhat. Věříme, že bude také všechno v pořádku, stejně jako v případě právě skončeného festivalu,“ doplnil Jan Bábik, zástupce ředitele Městské policie Trutnov.