Součástí bohatého programu byl pestrý mix zábavy. Například středověká hudba a pouťové atrakce, šamanské rytmy a praporečníci, dobová řemesla a divadla, ale také kuličková dráha, kanoe bez vody, šlapací mašinka, hry a skeče.

K tomu se po celý den odehrávala speciální dračí hra pro děti, probíhaly tvořivé dílny pro nejmenší a koncerty, z nichž největší pozornost přitahovala premiéra Dračí symfonie. To vše, doplněné o stánky s občerstvením a dalším atraktivním zbožím, se odehrávalo v historickém centru.

Krátce po setmění se vydalo na tradiční cestu magické procesí. Muži v kutnách nesli draka, cestou opakovaně zazníval pokřiky „Už ho nesou!“. Na Krakonošově náměstí pak lany vyzvedli plechovou saň na věž Staré radnice. „Už visí!“ zaznělo radostně. Vše pak zakončila ohňová show.

Z vernisáže výstavy Jízda v EPO1 v Trutnově. Foto: Jan Bartoš
V EPO1 začala výstava, kterou svět ještě neviděl. Je to Jízda!

Inspirací pro organizátory ze spolku je dávná pověst. Když v dobách rytíře Albrechta z Trautenberku přemohli Trutnované draka, následně ho stáhli z kůže, vycpali a s velkou slávou zavěsili do věže. Později vystavěli město, které pojmenovali podle příjmení knížete Albrechta.

Slavnosti pořádají členové spolku od roku 2006. Plechového draka vytahují na věž vždy v první květnovou sobotu a sundávají zpravidla se začátkem podzimu. Letos ho ale sejmou už ve čtvrtek 6. června. Povezou ho totiž do Brna, opět po vzoru dávných pověstí. Podle nich Trutnované věnovali draka v roce 1024 knížeti Oldřichovi, přivezli mu ho na sněm do Brna.

Mohlo by vás zajímat: To je poprvé, co se mi nechce z nemocnice domů. Vrchlabí zapůsobilo na pacienty

Zdroj: Deník/Jan Braun