Ještě nedávno se tísnili v nevyhovujících podmínkách. V domě, který byl kdysi stodolou místní fary. Převlékali se v garážích, po zásahu se neměli kde umýt, hadice sušili na zemi. Nyní se dobrovolní hasiči v Horním Starém Městě přesunuli do nového. S nadsázkou se dá říct, že ze stodoly rovnou do luxusního hotelu.

Moderní požární zbrojnice v křižovatce u speciální školy je nepřehlédnutelná. U silnice na hlavním průtahu městem zaujme předním pavilonem s výrazně červenou barvou. Je v něm garáž pro tři auta a téměř čtrnáct metrů vysoká věž, ve které se suší hadice. „To nám chybělo, dosud jsme je sušili na zemi,“ přiznal starosta dobrovolných hasičů Jiří Chrtek.

V šedém pavilonu je další zázemí. Šatny, sprchy, umyvadla, záchody, prádelna, školicí místnost a služebna. „Neporovnatelný rozdíl. Dosud jsme měli skříňky v garáži, hned vedle cisterny. Když už třeba zrovna vyjíždělo auto k zásahu a chlapi se ještě strojili, nebylo to moc bezpečné. Po zásahu se všichni myli u jediného dřezu, u něj se umývala i výstroj,“ uvedl Chrtek.

Nová zbrojnice vyrostla hned vedle staré, na pozemku, který kdysi patřil k dnes už zaniklému Texlenu. Vyšla na 26 milionů korun, ale město bude stát jen 2,6 milionu. Na většinu nákladů totiž sehnalo dotaci. „Nejprve jsme vykoupili pozemky od soukromého majitele a poté využili možnosti získat dotaci z Evropské unie,“ řekl trutnovský starosta Ivan Adamec.

Původně připravený projekt ale musel být upraven kvůli odvolání občanského sdružení Biokontakt. Týkalo se nesouhlasu s pokácením vzrostlého stromu. „Jelikož se zmíněným občanským sdružením nebylo možné dosáhnout smírné dohody, rozhodli jsme se přepracovat projektovou dokumentaci tak, aby byl objekt požární zbrojnice umístěn mimo vzrostlý strom, který tak mohl zůstat zachován. Doufejme, že v budoucnu tento strom novou zbrojnici nijak nepoškodí,“ dodal Ivan Adamec.

Zhruba dvacetičlenný hasičský sbor z Horního Starého Města vyjíždí ročně až k šedesáti zásahům. Založený byl roku 1886. Zůstal jedinou dobrovolnou jednotkou ve městě, pravidelně doplňuje v akci místní profesionály. Naposledy byla jejich pomoc žádána bezprostředně po střetu dvou větroňů nad Trutnovem, požáru králíkárny u trutnovské nemocnice nebo například při požáru dřevostavby v Dolním Starém Městě.
 
V současné době zbývá vedení města vyřešit ještě jednu otázku. Jak naložit s původní hasičskou zbrojnicí.