Policisté se chystají zkomplikovat život silničním pirátům. Krajské ředitelství policie Libereckého kraje slavnostně v tomto týdnu převzalo nový policejní speciál, třistakoňový Volkswagen Passat B7 3,6 V6 FSI. Předání proběhlo na Letišti Leoše Janáčka v Mošnově.

„Nový Passat bude operovat hlavně na trase Turnov Příšovice, Ohrazenice Liberec, ale i třeba v okolí Máchova jezera,“ řekl plukovník Jaroslav Řehák, vedoucí odboru služby dopravní policie. Nový speciál nebude mít tedy na starost pouze dálniční úseky, ale i rychlostní komunikace a silnice první třídy.

Na území celé republiky bylo do letošního dubna možné potkat patnáct jeho předchůdců. K nim nyní přibylo dalších dvacet speciálů nové generace. „Oproti stávajícím vozům jsou vybaveny nové Passaty radary, které budou propojeny do centrální evidence vozidel. Budou tak automaticky porovnávat registrační značky projíždějících aut se záznamy v evidenci vozidel a policisté tak mohou okamžitě zjistit, zda je vozidlo odcizené nebo zda má platnou technickou kontrolu,“ doplnila zásadní rozdíl mluvčí policejního prezidia ČR, Pavla Kopecká.

V Libereckém kraji se v novém Passatu bude střídat hned desítka řidičů. Ti mají za sebou speciální cvičení na mosteckém polygonu.

Jejich předchůdci starší evoluce slouží na českých silnicích od 1. ledna 2009. Za tři roky se jim na pokutách podařilo vybrat 88 milionů korun. „Do současné doby jsme řešili na dálnicích 84 tisíc přestupků a 249 trestných činů,“ doplnil k působení starších Passatů na českých silnicích Leoš Tržil, ředitel dopravní policie.

Nový policejní Passat by měl pomoci represivně potrestat hazardéry na silnicích a hlavně pomoci zastavit stále narůstající počet smrtelných dopravních nehod. Zatímco v roce 2010 na krajských silnicích vyhaslo šestnáct životů, v minulém roce bylo číslo o čtrnáct vyšší.

Posádky policejních Passatů nejen pronásledují silniční piráty, ale často jsou jedni z prvních, kteří asistují u dopravních nehod.

Na zakoupení se podílelo i Ministerstvo financí „K zakoupení nových vozů nám přispělo Ministerstvo financí, pro plnění vládou schválené Národní strategie bezpečnosti silničního provozu,“ řekl při slavnostním předání v Ostravě policejní president Petr Lessy.

Passat B7 3,6 V6

- Výkon 300 koňských sil (220 kW)

- Pohon všech kol

- Automatická šestistupňová převodovka

-Nová evoluce radarů(propojení s centrální evidencí vozidel)

- Zrychlení z0 na 100 km/h za necelých 6 sekund

- Maximální rychlost elektronicky omezena na250 km/h

- Radar je méně nápadnější než u předchozího modelu

- Od dubna na české silnice vyrazídvacítka těchto modelů