Být hasičem je poslání. Takové, při kterém i dobrovolníci mohou zachraňovat majetek, a dokonce také životy. Hasičský sbor v Žirči u Dvora Králové funguje už od roku 1880, tedy dlouhých 136 let. Dosud ale jeho členové byli sdružení spíše v zájmovém spolku. Oficiální výjezdová jednotka, která by mohla zasahovat u požárů či v jiných potřebných situacích, tu chyběla.

Vše se změnilo s červencem letošního roku. Královédvorský starosta Jan Jarolím jmenoval nového velitele, kterým se stal Jan Pohl. A Dvůr Králové se dočkal své první oficiální výjezdové jednotky složené z dobrovolníků.

„Dvůr zatím měl pouze dva sbory, nás a kluky ve Verdeku, dobrovolnická výjezdová jednotka tu ale chyběla. Tím, že se jednotka zřídila u nás, jsme možná úřadu vymetli i jednoho kostlivce. Každé město totiž musí výjezdovou jednotku mít," směje se Jan Pohl, velitel jednotky v Žirči.

Aktivitu žirečských hasičů vítá také královédvorský starosta Jan Jarolím. „Zřízení výjezdové jednotky bude velkým přínosem nejen pro město, ale i pro profesionální hasiče. Je to dobrá zpráva i proto, že se jedná o lidi s místní znalostí, kteří mohou občanům skutečně pomoci," dodává.

ZMĚNA FUNGOVÁNÍ SBORU

Podle členů sboru bylo zapotřebí, aby se fungování sboru v Žirči celkově změnilo. „Hasiči tu vždycky fungovali. Ale byl to spíš spolek, opékali jsme buřty a pořádali různé akce. To nás už ale nebavilo. Chtěli jsme změnu a šli jsme do toho s tím, že uděláme výjezdovou jednotku, abychom mohli vyjíždět k zásahům," říká velitel nové jednotky ze Žirče Jan Pohl. „Nejvíc mě nakopla situace, kdy u nás hořel dům, přijížděly sem jednotky z Mostku, Bílé Třemešné, Hajnice a já nevím ještě odkud, a my jsme nemohli dělat nic, kromě toho, že jsme ostatním půjčili pár hadic. Nikdo o nás vlastně ani nevěděl. Ptal jsem se pak sám sebe, proč jsme vlastně hasiči, když stejně tak vůbec nefungujeme," vzpomíná Pohl.

Nová výjezdová jednotka má nyní devět členů. Ti musí být v případě potřeby ihned k dispozici. Jednotka je zařazená do nejnižšího stupně 5, týkají se ji tedy zásahy jen na území Dvora Králové. K zásahu musí vyjet do deseti minut.

„Je to už taková pravá hasičina. Koordinátoři zásahů už nás mohou zvát na zásahy, je to o něčem jiném. Cítíme se potřební jako hasiči," pochvaluje si také nový starosta žirečského hasičského sboru Pavel Zavřel.

ÚTULEK PRVNÍM ZÁSAHEM

Velitel si také pochvaluje, že zájem o sbor v Žirči trvá a nadšení neutichá. „Do sboru se hlásí noví kluci, kteří by chtěli hned do výjezdu. Ale potřebují čas. Hlavně v posledním půlroce tu opravdu nadšení vidím ode všech," vypráví Jan Pohl během doby, kdy společně se starostou sboru renovují hasičský materiál. „Jsem i proto rád, že jsme našli podporu u radnice, starosty města a především u Pavla Lva, který má na starosti krizové řízení ve Dvoře Králové. Ten nám vyšel hodně vstříc," pochvaluje se Pohl. Sám do sboru přivedl také svojí manželku. A postupně plánuje založení ženského sportovního kolektivu.

Jednotce ale jde především o zásahy, soutěže sbor prozatím vidí jako doplňkovou činnost. A první akci už mají také tamní muži za sebou. Na začátku srpna vyjížděli k požáru útulku ve Dvoře Králové.

„To bylo hned ráno. Chlapi se sešli, vyjeli a plnili úkoly, které jim profesionálové svěřili," objasňuje Jan Pohl, který však u zásahu kvůli pracovnímu vytížení tentokrát chyběl. Jednotku proti řídil jeho zástupce. „Naše jednotka zásobovala díky plovoucímu čerpadlu cisternu vodou, kluci rozebírali konstrukce shořeného objektu, trhali stropy. Za zásah jsme pak dostali poděkování, to potěší," dodává.

ZBROJNICE I VYBAVENÍ

Nová dvorská jednotka je aktuálně podle jejího velitele vybavená na zásahy při povodních. „Tam jsme schopni hodně pomoct. Ale potřebovali bychom pochopitelně dovybavit. Snad bychom od města měli časem dostat i cisternu," věří Jan Pohl.

S novou výbavou ale brzy žirečskému sboru malá také historická zbrojnice. Ta nevyhovuje hygienickým standardům, proto se uvažuje o přístavbě a rekonstrukci. To je však prozatím hudbou budoucnosti. Pokud ale lidé v Žirči uslyší sirény, které jsou umístěny jak na hasičárně, tak na škole, mohou si být nyní jistí, že se už jejich hasiči sbíhají na stanoviště. A klaksony na vozu jim oznámí výjezd jednotky SDH Žireč.