Na tu zprávu čekal celý Dvůr Králové nad Labem snad jako na spásu. Už na konci minulého týdne avizovali městští úředníci, že od pondělí mají definitivně procitnout místní silniční komunikace, které od léta opravuje Královéhradecký kraj. A stalo se.

„Most i celé nábřeží průjezdné," napsala už okolo nedělní půl páté odpolední hodiny do facebookové skupiny Dvůr Králové nad Labem, která sdružuje obyvatele města i z jeho okolí, Jitka Rykrová. Zprávu doplnila typickým smajlíkem a lidé se okamžitě začali připojovat s kvitujícími zprávami. Ulevilo se jim.

Uzavírky se letos ve Dvoře Králové neuvěřitelně vlekly. Ve městě se tvořily kolony, lidé průběh prací bedlivě sledovali a nejednou si mnozí nad zdánlivě nekončícím průběhem stavebních oprav stěžovali. Rekonstrukce silnic ve Štefánikově ulici a na Benešové nábřeží trvaly od půlky června. Po měsíci však stavba ustala a čekalo se na nové zaměření inženýrských sítí a odvodnění uličních vpustí.

Navíc se nejednalo o jedinou silniční uzávěru. Od května do září totiž dělníci pracovali také na rekonstrukci silnice ve směru na Choustníkovo Hradiště. Veškerá doprava tak byla odkláněna na Kocbeře.

Dvorákům se ulevilo. V Trutnově ještě čekají

Kvůli oběma stavbám byla na celých pět měsíců zkomplikovaná také doprava do zoologické zahrady, nejnavštěvovanějšího turistického cíle v regionu. Automobily sem musely proudit přes Bílou Třemešnou, přesto si pracovníci zoo na úbytek lidí nestěžují. Návštěvnost by naopak údajně premiérově mohla pokořit magickou hranici půl milionu.

ZOO ANI PODNIKATELÉ SI NESTĚŽUJÍ

„Jsme toho dojmu, že na návštěvnosti se uzavírky silnic ve Dvoře Králové nijak neprojevily. Město i zahrada na to byly připraveny. Včas jsme veřejnost informovali, po celém městě byla celá trasa perfektně značená," myslí si Andrea Jiroušová, mluvčí královédvorské zahrady. Ta v letošním roce paradoxně k situaci ve městě slaví 70 let od svého založení.

Jako mírná komplikace se snad ukázal jen nedostatek parkovacích míst. Kvůli tomu, že automobily nemohly řidiči odstavovat také ve městě, musela si zahrada pronajmout prostor nad benzínovou pumpou. Tam vzniklo improvizované odstavné parkoviště. „Naše centrální parkoviště ve slunných dnech často nestačilo, proto jsme získali tyto náhradní prostory do pronájmu. Zatím to ale vypadá, že by návštěvnost v letošním roce mohla atakovat hranici 500 tisíc lidí," sdělila Jiroušová. Vloni Zoo Dvůr Králové navštívilo 494 tisíc návštěvníků.

Při ohlédnutí za stavebními pracemi si ale nestěžují ani podnikatelé, kteří například na Benešově nábřeží sídlí. „Prakticky nás to naštěstí neovlivnilo. U nás byl stěžejní jeden týden, kdy tu byla silnice úplně zavřená, ale v té době jsme prostě neexpedovali," řekl Miroslav Šorma, předseda předseda firmy Vánoční ozdoby, DUV-družstvo. „Opravdu jsme celé tyhle uzavírky přežili bez pohromy. Z naší strany se dalo lehce upravit provoz tak, abychom vůbec netrpěli. Vlastně ani nevím, zda měl někdo v okolí problémy. Myslím, že stavební firma vycházela vcelku vstříc," dodal Šorma.

DROBNĚJŠÍ PRÁCE POKRAČUJÍ. DALŠÍ ZA ROK

Stavbaři budou ale na Benešově nábřeží k vidění i nadále. „Dokončujeme práce jako nástřik vodorovného a instalace svislého dopravního značení, nebo opravy objízdných tras," sdělil Jan Sedláček z dopravního odboru ve Dvoře Králové. „Největší novinkou vodorovného značení bude vyznačení cyklopruhu ve směru od mostu Jana Palacha po křižovatku s Alešovou ulicí."

Stavební práce budou na Benešově nábřeží pokračovat i v roce 2017. Napřesrok má dojít k realizaci chodníku a cyklostezky podél Labe. Nejvýznamnější ale bude rekonstrukce mostu Jana Palacha. Na desetimilionovou stavební akci už město získalo padesátiprocentní podporu od krajského úřadu.

V TRUTNOVĚ STAVBAŘI ÚŘADUJÍ DÁL

Dlouho už nebudou muset snášet dopravní komplikace ani obyvatelé Trutnova. Objízdné trasy, které způsobilo rekonstruování Polské ulice, by mohly skončit už na konci tohoto týdne.

Dělníci včera odpoledne byli vidět hlavně na kruhovém objezdu u kina Vesmír a činili se také na budování přechodových ostrůvků. „Nemůžeme se už dočkat, až to martyrium skončí," modlí se řidiči osobních vozidel i kamionů. Všichni vědí, že nejhorší stav je ráno, když jdou děti do školy a dospělí spěchají do zaměstnání. To je jedna polovina Polské, po které se už jezdí, pořádně ucpaná. Ale jedno pozitivní se tu vysledovat dá. Řidiči jsou vůči sobě ohleduplní a dávají těm, kteří přijíždějí z vedlejších ulic, přednost. „Není kam spěchat, stejně se ten štrúdl aut nedá předjet, tak si holt denně počkáme," usmíval se jeden z nich včera ráno, když pouštěl auta u benzinky na Náchodské. V současné době se už silničáři připravují na pokládku asfaltu. „Následovat bude ještě malování středové čáry a osazení dopravního značení. Pokud ale počasí dovolí, o tomto víkendu by mohly všechny uzavírky skončit a na Polské ulici bude obnovený provoz," sdělila mluvčí trutnovské radnice Michaela Dědková. „Nakonec čekají stavbaře jen drobné dodělávky. Ale to už za provozu," dodala mluvčí.

(jp, jm)