Na opravu varhan může přispět i široká veřejnost prostřednictvím veřejné sbírky, benefičních koncertů, ale také třeba adopcí píšťal. „Zatím bylo adoptováno 300 z 1298 píšťal, a na opravu jsme tak získali 159 400 korun," řekla mluvčí litoměřického biskupství Jana Michálková. Píšťala přijde na 400 až 1000 korun, celá oktáva kolem 5000 korun.

Bozkovské varhany jsou vzácným nástrojem z poloviny 19. století. Pocházejí z dílny Josefa Predigera z Albrechtic v Jizerských horách. Varhanářskou dílnu v Albrechticích založil jeho otec Ignác někdy v závěru 18. století. Z jeho dílny se zachovalo několik zajímavých barokních nástrojů v kostelech v Roprachticích, Poniklé a v Roztokách u Jilemnice. „Na nástrojích Josefa Predigera už je vidět příklon k estetice 19. století – klasicismu a romantismu," řekl o nástroji organolog diecéze Radek Rejšek.

Predigerovy varhany v Bozkově patří podle Rejška k nejcennějším v diecézi. Nástroj byl ale na hranici životnosti a bez zásahu restaurátorů podle organologa hrozilo, že se rozpadne. Varhany byly silně napadené červotočem, který některé dřevěné píšťaly prakticky zničil.

První etapa prací byla proto zaměřena právě na ošetření proti dřevokaznému hmyzu. „Restaurátor provedl nejnaléhavější zásahy, nástroj rozebral, provedl jeho kompletní průzkum, jednotlivé části označil a zabezpečil," popsala rozsah prací Michálková. První etapa stála 650 tisíc korun, z toho zhruba 170 tisíc dal Liberecký kraj a zbytek zaplatily veřejná sbírka a Matice bozkovská.

Nedávno zahájená druhá etapa zahrnuje restaurování větší části cínových píšťal a dokončení oprav některých vzdušnic a píšťalic. Práce si vyžádají 300 tisíc korun. Celá oprava ale potrvá několik let a náklady se odhadují na miliony. Lidé na ni už dali téměř 450 tisíc.

Přispět mohou na účet sbírky 3286101379/0800, ale také třeba účastí na benefičním koncertu. Loni se uskutečnily dva a vynesly 11.800 korun. Další bude už ve čtvrtek od 19.30 v evangelickém kostele U Salvátora v Praze. „Vítáme možnost seznámit tak mnohem více lidí s tímto pozoruhodným nástrojem a jeho osudem," doplnila autorka projektu na záchranu varhan Kristýna Solničková.