V Bukovině u Čisté chtějí postavit větrné elektrárny. Dva devadesátimetrové sloupy by měly vyrůst na hranici mezi Studencem a Bukovinou. Celý rok probíhalo měření větru i hluku. Hlukové testy ale ještě stále pokračují. Záměr větrných elektráren v Bukovině musí také projít procesem EIA, který hodnotí vliv na životní prostředí, krajinný ráz, ale i ovlivnění zvířat, která kolem žijí.

Pro obci s malým rozpočtem, jakou je Bukovina, znamená stavba elektrárny velký finanční přínos. Za jeden sloup společnost zaplatí 400 tisíc korun ročně. Polovinu z této částky by získali majitelé pozemků, na kterých by stály. I tak by to ale pro Bukovinu (s dvěma stojícími sloupy) znamenalo 400 tisíc korun ročně do rozpočtu na využití pro místní obyvatele.

Místo mezi Bukovinou a Studencem je díky povětrnostním podmínkám ideální k umístění elektráren.

Vrtule ptactvo nezabíjí

„V současné době ještě probíhá měření hluku, které musí odpovídat hygienické normě,“ vysvětlil Tomáš Zejval ze společnosti ABWind, která chce větrné elektrárny postavit. Podle něj nelze předjímat výsledek. Záleží také na vlivu stavby na životní prostředí.

Pokud tato zkoumání dopadnou dobře, mohou mezi Studencem a Bukovinou vyrůst dva devadesátimetrové sloupy s vrtulí o rozpětí sta metrů.

Obávat se ale kvůli takovým rozměrům přílišného hluku nebo smrti ptactva, je prý zbytečné. Potvrzují to slova starosty Bělé u Staré Paky Vladimíra Svobody. I u nich v obci by ještě letos mělo začít měření větru kvůli umístění elektráren.

„Byli jsme na exkurzi ve větrných elektrárnách u Jihlavy. Stál jsem přímo pod sloupem a slyšel jsem pouze slabý zvuk, jak vrtule rozráží vzduch,“ sdělil Svoboda s tím, že malí ptáci naopak využívají jejich sílu a schovávají se u sloupů. Velcí dravci se totiž rozměrných vrtulí bojí.

Na takové exkurzi byli i obyvatelé Bukoviny společně s vedením obce. „Mně se to v celku líbilo a nenašel jsem nic špatného, co by tu obci mohlo vadit,“ sdělil starosta Bukoviny Jiří Hanousek a dodal, že dosud nikdo z obyvatel nevznesl výrazný protest proti takové akci.

Vše ale záleží na výsledcích měření, která teď probíhají. „Buď to dopadne dobře a my můžeme objednat techniku, nebo měření nebudou příznivé, a pak bohužel veškerá jednání skončí,“ dodal Tomáš Zejval.

Zuzana Koulová