Únik plynu hasiči ve spolupráci s plynaři zastavili, ale ukázalo se, že poškozené plynové vedení bylo jen následkem jiné komplikace. V části sklepa byla totiž nalezena také provalená stropní klenba.

Objekt byl odpojen od plynu i elektrické energie. Velitel hasičů na místo povolal statika, který posuzuje stav objektu a podle toho bude zvolen další postup. Uzavřena byla Havlíčkova ulice. Většina z 45 evakuovaných lidí našla během dne dočasné zázemí na městském úřadě v Trutnově. Odpoledne statik rozhodl, že se můžou do domu vrátit.

"Prvotní příčinou zhroucení klenby stropu i následného úniku plynu byl zřejmě dlouhodobý únik vody u přípojky horkovodu. Hasiči po celou dobu monitorovali budovu a během dne dočerpali ještě zbylou vodu, která přitékala do sklepa ze sítě radiátorů v domě," uvedla mluvčí hasičů Martina Götzová.

Část stropní klenby se zřítila ve sklepě historického domu v horním rohu Krakonošova náměstí v dřívějším hotelu Grand. Přízemí slouží jako asijské bistro.

Kolem 16. hodiny hasiči ukončili činnost na místě zásahu. Havlíčkova ulice zůstane ve čtvrtek pro dopravu uzavřena, v pátek by měla být zprůjezdněna její polovina.