„Jedná se o významné kulturní dědictví, které je zároveň zajímavostí a atraktivitou cestovního ruchu pro návštěvníky města a okolí,“ řekl Deníku starosta Desné Marek Pieter.

Riedelové byli významnou sklářskou rodinou, jejíž členové se stali zakladateli a až do roku 1945 významnými mecenáši sklářství v jizerskohorském městě. Krom jiného po sobě zanechali právě vilu, hrobku a velký park, který navazuje na vilu a je propojen s celým městem.

Původní podoby se park nedočká

Riedelův park chce město zcela zrevitalizovat, a to od úpravy a doplnění zeleně a dřevin, až po rekonstrukci komunikací a odpočívadel a instalaci zábradlí a laviček.

Silnice I/10, sportovní areál, bytová výstavba a podnikatelské objekty ale Riedelův park časem rozdělily na řadu částí, a proto už není možné zrekonstruovat jej do původního stavu.

Úprav se dočká i Riedelova vila, která v současné době slouží jako multifunkční objekt. Je především kulturním zařízením, kde sídlí infocentrum, knihovna a mateřská škola. „V Riedelově vile jsou i prostory, které město využívá pro zasedání zastupitelstva,“ podotkl desenský starosta.

Cílem rekonstrukce vzácné stavby je především její celková obnova. „Půjde hlavně o zajištění a opravu střechy a poničenou fasádu, na které jsou, díky nepříznivým vlivům povětrnosti patrná hloubková poškození omítky, říms a fasádních truhlářských a kovářských prvků,“ poznamenal starosta Marek Pieter.

Hrobka: Místo mší i malých koncertů

Další součást významného kulturního dědictví Riedelova hrobka už v minulých letech prošla dílčími opravami, teď ji čekají další. „Tuto památku rekonstruujeme průběžně. Dosud jsme na opravné práce čerpali prostředky od ministerstva kultury a Libereckého kraje, ty ale nedokáží pokrýt náklady na kompletní rekonstrukci,“ sdělil Marek Pieter.

Stejně jako v případě Riedelovy vily, i hrobku má město v plánu celkově obnovit. Vnitřní prostory by měly v budoucnu sloužit jako depozit muzea, pro kulturní programy, při významných příležitostech města Desná, pro mše rodiny Riedelů nebo k pořádání komorních koncertů.

V současné době se hrobka využívá například při historických dnech města, jako místo, kde si lze prohlédnout vystavené dokumenty z archivu. Do projektu, nazvaného Dědictví skláře Riedela, spadá i výstavba nové odstavné a parkovací plochy pro osmdesát sedm vozidel včetně dvou míst pro autobusy.

Nové parkoviště vznikne u nádraží

Dosud jsou v Desné parkovací místa omezena především na sídlištní celky. A jejich kapacita navíc není dostačující. Proto chce město vystavět novou, hlídanou parkovací plochu. Počet motorizovaných návštěvníků města stále roste, což je dáno i tím, že Desná je jedním z nástupních míst do Jizerských hor. Nové trvalé parkoviště by mělo vyrůst u nádraží Českých drah.

Bezmála 21 milionů korun chce město získat z Regionálního operačního programu, zbytek doplatí samo. Všechny úpravy by mohly být dokončené už v roce 2012.