Pod tímto výstižným názvem najdete v bývalé elektrárně expozici, která nemá ve světě obdoby. Na čtyřicet umělců z Česka a Slovenska vystavuje obrazy, sochy a instalace inspirované kolem nebo pohybem na něm. „Jízdní kolo je fenomén. Každý ho zná, každý na něm někdy jel a pro spoustu lidí je součástí každodenního života. I mezi umělci je spousta vášnivých cyklistů,“ upozorňuje ředitel centra Jan Kunze.

V turbínové hale zaujmou například kolotoč s bicykly a červenými deštníky od Lubomíra Typlta, madony se svatozářemi z jízdního kola Jiřího Černického, kříž s pumpičkou Milana Caise nebo přilby s parožím od Pauliny Skavove.

Některá díla vznikla přímo pro trutnovskou výstavu. Třeba Jiří David spojil s kolem stojan na infuzi a exponát nazval EPO, podle dopingu, který se v profesionální cyklistice objevil. Mnozí tvořili přímo v trutnovském centru současného umění. Například Karel Štědrý vytvořil zvětšený merkur. K výstavě patří i projekce dokumentárních filmů.

Terapeutická zahrada ve Vrchlabí je znovu odemknutá
OBRAZEM: Terapeutická zahrada ve Vrchlabí je znovu odemknutá

Jízda je nejrozsáhlejší přehlídkou, jaká kdy byla fenoménu kol a cyklistiky věnována. „Kurátor výstavy a přední odborník na téma sportu v umění Petr Volf to ověřoval. Jízda je skutečně největší výstavou o cyklistice na světě,“ potvrdil ředitel centra Jan Kunze.

Přístupná bude pět měsíců a během té doby mohou návštěvníci přijít na celou řadu doprovodných akcí, kterých se zúčastní cyklistické legendy Jan Svorada, Pavel Padrnos, Lubor Tesař a Roman Kreuziger. Dorazí také herec, architekt a vášnivý cyklista David Vávra. Součástí programu budou také tvůrčí dílny pro děti.

Expozice začala čtvrteční odpolední vernisáží. Její součástí byla mimo jiné vystoupení cirkusových akrobatů na jednokolkách, píseň Bicycle Race od kapely Queen v komorním podání trutnovské formace MyBand!, akrobacie na Cyr Wheelu a bikerská trial show.

Výstava potrvá do 3. listopadu.

Mohlo by vás zajímat: Průvod velbloudů v Paříži měl účastníky z Krkonoš. Ochutnali sýr i kefír

Zdroj: Štěpán Vlček