„Připomíná to práci pilotů, když se učí přistávat s Jumbo Jetem," poznal na vlastní kůži ovládání moderních harvestorových trenažérů hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán při nedávné návštěvě České lesnické akademie v Trutnově.

Dojem měl správný. „Ovládat harvestor je psychicky náročné jako pilotování letadla," potvrdil učitel Petr Červinka. Studenti trutnovské lesárny si opravdu připadají jako v letadle. První z pořízených simulátorů, které škola využívá, má křeslo z tryskáče. V něm musí zvládnout 32 funkcí na ovládací páce a další nezbytné technologické znalosti.

„Je to přesná simulace kácecího stroje. Studenti se tady naučí úplně všechno. Předcházíme nebezpečným situacím, aby se v terénu nepřevrátili a perfektně dostali do těla ovládání stroje," popsal Josef Pršala, který se studentům na trenažérech věnuje. Jeho pozice připomíná učitele autoškoly. „To je pravda, jsme jako autoškola. Jen nejezdíme tak rychle," rozesmál se. „V praxi sedíme uvnitř ve strojích vedle studentů. Kontrolujeme, jestli dělají vše správně. Později už fungujeme přes vysílačky," doplnil. Výcvik na simulátorech trvá zpravidla tři měsíce, poté studenti dostávají příležitost usednout do skutečného kácecího stroje. „Žádné vážné případy se naštěstí nepřihodily, maximálně to někdy lízne strom. Je důležité zvolit správný terén a vhodnou technologii, aby se nic nestalo. Musíme být opatrní," zdůraznil Josef Pršala.

Ve třídě mívá i zahraniční studenty ze Slovenska a Polska. „V minulém ročníku jsme měli dokonce šest Poláků," uvedl. S uplatněním v praxi nemají absolventi problém, práce s dřevem jde na dračku, a někdo ho musí vytěžit. O zručné lesníky projevuje zájem také biskupství, které se stará o církevní lesy.