Jedna z nejsledovanějších staveb v regionu, rekonstrukce barokního areálu Hospitalu, může díky počasí pokračovat.

Mohou i na střechu

„Práce jsou v plném proudu. Počasí nám skutečně přeje, a tak můžete dokonce pracovat i na střechách," řekl nám Libor Švec, kastelán Kuksu. Pokračují také zemní práce v areálu, úpravy kanalizace, kamenické a tesařské práce. Padly už i první stromy v zahradě. Samozřejmě se také pracuje uvnitř historických budov. „Některé z místností jsou již předávány v takzvaně čistém stavu," doplnil Švec.

Pokračuje také práce restaurátorů. V hlavní chodbě zcela odkryli sérii maleb Michaela Rentze Tanec smrti. Nyní odhalují stěny v postranní kapli. „Kvůli rozsahu prací jsme museli celý areál pro návštěvníky zcela uzavřít. Nebereme tak ani rezervace skupin," doplnil kastelán.

Plus pro návštěvníky

Zároveň ale postup restaurování přinese plus pro návštěvníky v hlavní sezóně. „Při prohlídce budou mít možnost sledovat specialisty při samotném restaurování cenného Rentzova díla. Už vloni jsme zaznamenali nadšené reakce lidí, kteří pozorovali restaurátory při odkrývání maleb," komentoval kastelán Švec a doplnil, že chystají pro návštěvníky i možnost prohlédnout si průběh úprav v zámecké zahradě.

Ta se vrací do podoby, kterou měla do osmdesátých let 20. století. Dokud tu fungoval Domov důchodců, byla zahrada zdrojem zeleniny a ovoce.

„Pěstovalo se tu vše, od mrkve po jablka. Stávaly tu také skleníky. K tomu by se měla zahrada v rámci projektu Granátové jablko vrátit," vysvětlil Libor Švec. V osmdesátých letech dostala zahrada vzhled francouzského zámeckého parku. Současný projekt chce vrátit zahradě její původní vzhled. Opět by se sem měla vrátit také bylinková zahrádka, kterou tu stovky let využívali mniši, provozovatelé lékárny. „Stavební práce zatím probíhají, i díky příznivému počasí, podle plánu. Doufáme, že budeme moci v roce 2015 představit náš areál v plné kráse," dodal kastelán Libor Švec.

Jak doplnil, letos by se měla konat většina tradičních akcí, jako jsou Vinobraní, Theatrum Kuks nebo Hudební festival. „S ohledem na intenzitu a rozsah prací ale dojde určitě k nějakým omezením," doplnil Švec. Doufá, že i letos zavítá do Hospitalu několik tisíc návštěvníků jako loni. Návštěvnost byla sice o dva tisíce menší, ale s ohledem na stavební omezení to považuje za dobrý výsledek.