Dlouho odkládaný projekt Granátové jablko se konečně rozjel. Během prázdnin došlo k výraznému posunu, intenzivně se pracuje na hospodářských budovách.

Bourání skončilo

Stavebníci obsadili celé hospodářské křídlo, odkryli původní vstupy do budov, staví se i v bývalé restauraci. Většina bouracích prací skončila. Další oblast, kde už se práce chýlí k závěru, jsou inženýrské sítě. Do konce října by měly být všechny rozvody plynu, elektřiny a vody propojeny.

„Postupně začnou práce na fasádách. Především východního a západního křídla. Do konce roku budou hotovy všechny včetně štukatérských výzdob. Příští rok se potom bude dokončovat jejich malba," vysvětlil Libor Švec, kastelán Kuksu.

Od září zahájili činnost v areálu hlavní budovy restaurátoři. Odkrývají cyklus kreseb Šporkova rytce Michaela Rentze. „Budou také pracovat na nástropních malbách v barokní lékárně," doplnil Švec. Jak dodal, návštěvníkům Hospitalu se tak naskytne mimořádný zážitek, když uvidí restaurátory při práci. Pokud se to podaří, ještě letos začnou specialisté pracovat na rekonstrukci zahrady. Ta se má změnit z francouzského parku na původní hospitální zahradu, včetně bylinkových zahrádek.

Návštěvnost kulturní památky je velmi dobrá. „Bál jsem se, že stavební ruch přinese pokles návštěvnosti, ale je srovnatelná s minulými roky. Naopak návštěvníci oceňují, že se konečně po letech něco děje a památka se začala opravovat. Jsou trpěliví a shovívaví," doplnil kastelán. Zájem podpořila i řada akcí, které rekonstrukce neovlivnila. Už za dva týdny tu bude tradiční Vinobraní, tentokrát hlavně v zahradách. Hlavní hvězdou je zpěvačka Bára Basiková, víno po schodech opět poteče.

Vánoční trhy budou

Také pro listopadové Vánoční trhy využijí organizátoři z farmaceutického muzea zahradu. Stánky mohou stát také na volných prostranstvích kolem barokních budov.